Bydgoszcz Cup: Przepustka do Londynu dla mistrza świata

Skok o tyczce wśród mężczyzn i bieg na 400 m przez płotki kobiet powinny być ozdobami XII Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego. W niedzielę na stadionie Zawiszy kibice zobaczą kilku kandydatów do medali igrzysk olimpijskich.
Choć w tym roku ze względu na brak sponsora tytularnego organizatorzy musieli oszczędzać, to i tak udało im się ściągnąć kilka gwiazd lekkiej atletyki.

W najbardziej interesującej bydgoszczan konkurencji skoku o tyczce mężczyzn o zwycięstwo walczyć będzie dwójka zawodników Zawiszy: Łukasz Michalski i mistrz świata z Daegu Paweł Wojciechowski. Z kim mierzyć się będą nasi reprezentanci? Lista rywali jest długa i imponująca. Ukrainiec Maksim Mazuryk, Włoch Giuseppe Gibilisco czy Niemcy Karsten Dilla i Raphael Holzdeppe to uznani już tyczkarze. - Konkurencja jest wyjątkowo silna, ale to dobrze dla kibiców, których czekają spore emocje - zapowiada Krzysztof Wolsztyński, dyrektor mityngu.

Ciekawie może być też w biegu na 110 m przez płotki. Reprezentanci Zawiszy Dominik Bochenek i Mariusz Kubaszewski wspólnie z Arturem Nogą będą chcieli ograć koalicję Amerykanów.

- Myślę, że sporym wydarzeniem jest też powrót po kontuzji Marko Plawgo, który pobiegnie na 400 m przez płotki. Zresztą dla naszych reprezentantów te zawody będą bardzo ważne. Wielu z nich nie ma jeszcze minimów na igrzyska olimpijskie i start w Bydgoszczy będzie szansą do uzyskania przepustki do Londynu - dodaje Wolsztyński.

Na dystansie 800 m zobaczymy innego bydgoszczanina Marcina Lewandowskiego, który w czwartek zajął 3. miejsce podczas rozgrywanego w Rzymie mityngu Diamentowej Ligi. Starował tam też Wojciechowski, jednak on skoczył tylko 5,42. Razem z nimi ze stolicy przyleciał też dyskobol Piotr Małachowski.

Wśród kobiet szykuje się wielki pojedynek. Na 400 m przez płotki o wygraną walczyć będą najlepsza w tym roku na świecie Bułgarka Vania Stambolova. Obok niej na starcie stanie mistrzyni Europy Rosjanka Natalia Antiuch. A szyki faworytkom będzie chciała pokrzyżować Polka Anna Jesień.

Wstęp na Bydgoszcz Cup jest bezpłatny. Impreza rozpoczyna się oficjalnie o 15, ale już dwie godziny wcześniej są pierwsze konkurencje: tyczka kobiet i skok w dal kobiet.