W kasie brakuje 1,3 mln. Polonia ratuje się kredytem

Dziura budżetowa w Polonii zostanie załatana kredytem, za który poręczy miasto. Klub będzie go spłacał przez najbliższe trzy lata. To oznacza, że za rok będzie mniej pieniędzy na budowanie zespołu
Polonia zaciągnie zobowiązanie w wysokości 1,3 mln zł, które pozwoli na spłatę długów wobec zawodników i zapewni funkcjonowanie klubu do końca roku.

To pozwoli uniknąć problemów z licencją na kolejny sezon, która przyznawana będzie w październiku. - Będzie spłacany przez najbliższe 3 lata - informuje Józef Gramza, przewodniczący Rady Nadzorczej ŻKS Polonia Bydgoszcz. Rada i prezes klubu debatowali w piatek nad przyszłością żużla w Bydgoszczy w ratuszu. Efektem spotkania jest kredyt, którego klub nie mógłby zaciągnąć bez poręczenia miasta. - Prezydent był słowny w kwestii tego, że dodatkowych pieniędzy na sport w tym roku nie będzie. Miasto zadeklarowało jednak, że w kolejnych latach będzie finansowało Polonię na tym samym poziomie co w tym roku - tłumaczy prezes Polonii Marian Dering.

1,3 mln zł w większości pójdzie na spłacenie zaległości wobec zawodników. Żużlowcy nie dostali wypłat za zdobyte w poprzednich ośmiu meczach punkty, niektórzy nie mają także zapłaconych części zobowiązań kontraktowych.

Skąd w Polonii takie długi? 700 tys. zł to dziura, jaka powstała z powodu mniejszych wpływów z biletów, 500 tys. zł to zaległości z 2010 r., a brakujące 100 tys. to mniejsze niż zakładano wpływy z reklam i dodatkowe koszty wynikające z przełożonych meczów. - Frekwencja w tym sezonie była faktycznie bardzo słaba, ale tylu sponsorów klub nie pozyskał chyba nigdy - tłumaczy prezes Polonii. - Zakładaliśmy podpisanie kontraktów na 2,1 mln zł, podpisaliśmy na 2 mln, w sumie ponad 95 procent zakładanego planu - dodaje.

Głównym problemem w tym sezonie była frekwencja. Klub po awansie do wyższej klasy rozgrywkowej nie przyciągnął większej ilości kibiców na trybuny. Zakładano, że na żużel będzie przychodziło średnio 8 tys. kibiców na mecz, przychodziło niespełna 5 tys.

Klub będzie przez najbliższe trzy lata spłacał kredyt, co oznacza, że będzie mniej pieniędzy na budowanie drużyny na kolejny sezon. - Musieliśmy wziąć taki kredyt, który będziemy w stanie udźwignąć. Myślę, że w obliczu tego, że w życie ma wejść regulamin finansowy, to spokojnie będziemy mogli go spłacać i w końcu nadejdzie sezon, który Polonia rozpocznie z czystym kontem - zaznacza Dering. Regulamin finansowy na przyszły sezon jest już wstępnie zatwierdzony i zakłada, że wydatki na klub nie będą przekraczały 3 mln zł.

Jaki jest najlepszy sposób na uzdrowienie Polonii?