Mistrz Polski na skraju bankructwa. Długi idą w miliony

Azoty Unia Tarnów mają 10 dni na spłatę 1,3 miliona złotych. Tyle wynosi dług wobec zawodników - jeszcze z poprzedniego roku. Prezes klubu Agata Mróz podała się do dymisji.
Skąd wziąć pieniądze na spłatę zadłużenia - nie wiadomo. W podobnej sytuacji jest także bydgoska Polonia, która ma długi, ok. 1,7 mln złotych. Żeby je spłacić, bierze kredyt. Poręczy go miasto.

Zobacz także: Co się działo z długami w PoloniiW przypadku Azotów Unii sytuacja jest trudniejsza. Prezes Agata Mróz, podobnie jak wcześniej szef Polonii Bydgoszcz Marian Dering, podała się do dymisji. Nic nie pomogło, że rok 2012 był sportowo najlepszy w dziejach klubu z Tarnowa. Żużlowcy wywalczyli siedem medali, w tym cztery złote. Najważniejsze było zwycięstwo w ekstralidze. Poza nimi Tarnów został młodzieżowym drużynowym mistrzem Polski, młodzieżowym mistrzem polski par klubowych oraz indywidualnym mistrzem Polski juniorów.

Oświadczenie prezes

Szefowa Azotów Unii ujawniła w specjalnym oświadczeniu, w jak trudnej sytuacji klub był na początku sezonu. Napisała w nim: "Kiedy w lutym bieżącego roku objęłam stanowisko Prezesa Zarządu, sytuacja finansowa klubu była tragiczna. Według przedstawionego mi budżetu na sezon 2012 (przygotowanego przez poprzedni Zarząd) w kasie klubu miało brakować 1 500 000 zł. Dokładna analiza pokazała, że rzeczywista dziura budżetowa jest na poziomie 4 500 000 zł, a dodatkowo z poprzednich lat pozostał dług do spłacenia na poziomie 1 700 000 zł. Nie bez znaczenia na obciążenie budżetu 2012 miał także fakt, że z wpływów na sezon 2012 w kwocie 4 000 000 zł zostały spłacone zobowiązania zawodników z sezonu 2011 (m.in. K. Kasprzaka i S. Ułamka)." To znana sprawa sprzed roku. Obaj ci żużlowcy startowali wówczas w zespole z Tarnowa. Nie doczekali się swoich pieniędzy. Publicznie protestowali przeciwko temu. W końcu podpisali porozumienie z klubem w sprawie spłaty. Dzięki temu Azoty Unia mogły otrzymać licencję. Zbudowały bardzo silny skład i zostały mistrzem. Okazało się teraz, że to był tytuł wywalczony "na kreskę". Na koniec roku nie jest lepiej, niż było na początku.Dług ciąży ponownie

Prezes Mróz pisze w oświadczeniu o swej działalności w tym sezonie: "Pozyskałam do kasy klubu dodatkowo 4 260 000 zł, spłaciłam 1 250 000 zł długów. (...) Podsumowując, sytuacja spółki jest nieporównywalnie lepsza od tej, jaką przejęłam i jaka była w listopadzie ubiegłego roku. Niestety, pomimo wielu podjętych przeze mnie działań nie udało się w osiem miesięcy od objęcia stanowiska Prezesa spłacić wszystkich zobowiązań. Nakazy sądowe i komornicze dot. starych długów, 4 000 000 wpływów od sponsorów a konto sezonów 2012 i 2013, a wydanych w zeszłym roku nie pozwolą zakończyć obecnego sezonu na zero. Zobowiązania wobec zawodników, które na potrzeby procesu licencyjnego muszą być uregulowane do dnia 30 listopada 2012, wynoszą 1 300 000 zł, w tym kwota odsetek o którą skarży klub były zawodnik Sebastian Ułamek. W związku z powyższym podaję się do dymisji".

Azotom Unii grozi bankructwo i brak licencji na starty w ekstralidze. Jedyne wyjście jest identyczne jak w poprzednim roku. Trzeba namówić Ułamka i innych żużlowców do podpisania porozumienia. Zawodnicy muszą się zgodzić na to, że poczekają na spłatę.