Ratusz dał zielone światło dla przebudowy stadionu Polonii

Prace ruszą w przyszłym roku. Na start pójdzie pierwszy łuk trybun. Modernizacja tej części ma kosztować 10 milionów złotych.
Co sądzisz o przebudowie stadionu? Dyskutuj i dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz »

O zgodzie władz miasta na przygotowanie prac projektowych poinformował prezes Polonii Jarosław Deresiński. - Jestem po rozmowach z prezydentem Rafałem Bruskim. Dostaliśmy zielone światło na prace przygotowawcze do wstępnego projektu przebudowy trybun na pierwszym łuku.

Modernizacja stadionu to temat gorący od kilku lat. Stadion przy ul. Sportowej kiedyś był uznawany za najlepszą na świecie arenę do rozgrywania zawodów żużlowych. To był jednak koniec lat 90. - a więc już bardzo dawno.

Obecnie nie może konkurować ze stadionami w Polsce, nie tylko toruńską Motoareną, ale także obiektami w Gorzowie, Częstochowie, Zielonej Górze i Rzeszowie. Konstrukcja obiektu ma kilkadziesiąt lat. Widoczność jest bardzo słaba, szczególnie z miejsc na pierwszym łuku. Ta trybuna jest oddalona od toru o 20-30 metrów.Od tej części widowni rozpocznie się przebudowa obiektu. - Miałaby ruszyć w 2014 roku - informuje Deresiński.

Przypomnijmy, że sprawa modernizacji Polonii była jednym z tematów kampanii wyborczej prezydenta Bruskiego. Obiecywał ją wtedy kibicom. Mieli do niego pretensje, że nie realizował jednego ze swych priorytetów. - Tak, jeden ze 100, jakie miałem - odpowiadał Bruski. - Proszę mi powiedzieć, komu mam zabrać pieniądze i dać je na Polonię?

Upadł pomysł sprzedania terenu przy Sportowej i za te pieniądze wybudowania nowego obiektu. Była już nawet wstępna lokalizacja - w Fordonie, niedaleko Auchan. Rektor UKW chciał jednak, żeby teren przekazać uczelni, a poza tym stowarzyszenia kibicowskie nie chciały przeprowadzki z historycznego miejsca.

Zostało więc po staremu, dopóki w czwartek prezydent nie poinformował o zgodzie na przebudowę.

- W przyszłym tygodniu spotykamy się, żeby zrobić wstępną wycenę, ale to będą koszty rzędu 10 mln zł. Przekraczają nasze możliwości finansowe, ale wszystko wskazuje na to, że klub nie będzie w tym przedsięwzięciu partycypował - stwierdza prezes Polonii.