Sport.pl

Bunt klubów wobec władz żużlowej ligi

Osiem z dziesięciu klubów ekstraligi zagroziło, że nie wystartują w przyszłym sezonie w rozgrywkach. Chcą zmiany regulaminu, wyzwolenia się spod dyktatu Polskiego Związku Motorowego.
We Wrocławiu zebrało się ośmiu z dziesięciu prezesów klubów Ekstraligi. Zabrakło szefa Falubazu Zielona Góra i bydgoskiej Polonii, który został dziś zresztą odwołany ze stanowiska.

Po spotkaniu wydali oświadczenie. Oto jego treść:

"My niżej podpisani Przedstawiciele Klubów Sportowych, które uczestniczą w rozgrywkach żużlowych Drużynowych Mistrzostw Polski i tworzą ligę zawodową zarządzaną przez "Ekstraliga Żużlowa" sp. z o.o. w Bydgoszczy, której jesteśmy współczłonkami, mając na względzie dobro sportu, rozwój i propagowanie najwyższej klasy rozgrywek ligowych w Polsce oraz dążąc do osiągnięcia wspólnego celu wspierania sportu żużlowego, oświadczamy, że będąc zaniepokojeni funkcjonowaniem i finansami spółki "Żużlowa Ekstraliga" sp. z o.o. oraz sposobem zarządzania ligą żużlową, podejmiemy wspólne działania aby ukształtować tak treść umowy spółki "Żużlowa Ekstraliga" sp. z o.o., zmienić w niej strukturę udziałów, sposób prowadzenia jej spraw, a także ułożyć stosunki pomiędzy współczłonkami, aby Kluby Sportowe miały realny wpływ na sposób prowadzenia spraw spółki żużlowej "Ekstraliga Żużlowa", rozwój sportu żużlowego i oby Kluby Sportowe mogły uczestniczyć w organizowanych w formie rozgrywek ligowych współzawodnictwie sportowym żużla. 

Nadto oświadczamy, że jeśli podjęte wspólnie działania nie doprowadzą do określonego powyżej celu, to Kluby Sportowe podejmą wspólną decyzję o odmowie udziału w rozgrywkach, które miałyby być prowadzone przez "Ekstraliga Żużlowa" sp. z o.o. i w porozumieniu przede wszystkim z Ministrem Sportu i Turystyki podejmą działania, aby powstała w Polsce zawodowa liga żużla, w której panować będą zdrowe zasady rywalizacji sportowej i wszyscy jej uczestnicy będą działać wobec siebie lojalnie, kierując się przede wszystkim dobrem sportu, a nie partykularnymi interesami".

Już wcześniej prezesi ligowych rozgrywek buntowali się przeciwko temu, że Polski Związek Motorowy (udziałowiec spółki posiadający 51 proc. akjcji) bierze udział w podziale dywidendy z zysku. Chcą też ujawnienia zarobków prezesa i wiceprezesa. Domagali się także rezygnacji z reformy ekstraligi polegającej na jej zmniejszeniu z 10 do 8 drużyn, choć na to zgodzili się rok temu.

Więcej o:
Komentarze (6)
Bunt klubów wobec władz żużlowej ligi
Zaloguj się
 • bumerang-3

  Oceniono 22 razy 14

  Dziś dużo hałasu - jutro zero efektu będzie. Na ile poważni są prezesi żużlowych klubów niech świadczy fakt, że dwa lata temu głosowali za powiększeniem ekstraligi z 8 do 10 drużyn, rok temu zdecydowali o zmniejszeniu z 10 na 8 a teraz... domagają się utrzymania 10 zespołów w najwyższej lidze. Jak poważnie traktować takie grono? Nawet jeśli kluby faktycznie się zbuntują i utworzą własną organizację - na porozumienie między nimi nie liczę

 • konus33

  Oceniono 34 razy 8

  zużel najlepszy sport wielka adrenalina i sukcesy niech kopacze się schowają

 • prawdziwykibic.pl

  Oceniono 6 razy 6

  coś muszą z tym zrobić, bo zainteresowanie żużlem drastycznie spada.
  do zobaczenia na torach, PrawdziwyKibic.pl

 • t0tylk0ja

  Oceniono 5 razy 5

  @bumerang-3

  Przecież tu chodzi o kasę, a czy będzie 10 cz 8 klubów.... to im tak naprawdę wsio rawno. PZM żyje w Polsce pewnie głównie z rozgrywek żużlowych. Jakie inne sukcesy odnosi by przynosiło to realne pieniądze od sponsorów np. Dlatego doi to co się da. O kasę muszą się starać kluby i na dodatek dzielić się tym z działaczami więc zaczynają się buntować. Tylko czy są na tyle skonsolidowane, bo pociągnąć temat do końca ?
  Ostatnie lata pokazywały, że nie bardzo. Chyba, że coś się ostatnio zmieniło.

 • sceptyk-88

  Oceniono 6 razy 0

  Prezesi muszą być wreszcie lojalni wobec siebie, bo teraz klubami rządzą gastarbeiterzy, a PZM-ot żużel sprowadzi do poziomu motocrossu. Nie może być tak, że zabijaka żużlowy N. Pedersen odwołuje mecz w Lesznie, a Półtorak idzie na jego smyczy.

 • carloandradina

  Oceniono 46 razy -10

  morda bigosmiszcz scierwo do podlogi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX