Sezon dla cudotwórcy. Pałac zaczyna walkę w lidze siatkarek

Dziś początek Orlen Ligi. Dwudziesty drugi sezon Pałacu będzie dla klubu najtrudniejszy ze wszystkich. Trener Rafał Gąsior zostanie cudotwórcą, jeśli utrzyma drużynę
Bardzo młody zespół Pałacu stanie oko w oko z rywalami, którzy wzmocnili się niemal w komplecie. A drużyna z Bydgoszczy jest, niestety, personalnie znacznie słabsza niż w poprzednim sezonie.

Podsumujmy najpierw straty Pałacu. Drużyna będzie musiała sobie poradzić bez swej liderki i rozgrywającej Magdaleny Mazurek - to ubytek dla zespołu najbardziej istotny. Jeden świetny sezon wystarczył także, żeby Bydgoszcz opuściła środkowa Rachel Adams. Z bogatym Tauronem z Dąbrowy Górniczej Pałac nie miał szans konkurować. Doświadczona libero Marta Kuehn-Jarek wybrała grę w PTPS Piła. To straty, które jednak dałoby się zrozumieć - bogatsze kluby zabierają siatkarki biedniejszym.

Fatalnie się złożyło, że z Pałacu odeszło także kilka młodych, 20-letnich zawodniczek. Klub nauczył je grać. W poprzednim sezonie wypuścił na szeroką wodę i dał szansę debiutu w Orlen Lidze. I to, że się pokazały, już wystarczyło, żeby wyciągnęły po nie ręce Chemik Police (Anna Grejman) i Muszynianka (Emilia Mucha, Justyna Sosnowska). Grupa młodych siatkarek, na której klub mógł rozpocząć budowanie swej przyszłości, musiała zostać zastąpiona przez jeszcze młodsze zawodniczki.

Trzeba było je wesprzeć rutyną. Zmieni się więc całkowicie wyjściowa szóstka Pałacu. Rozgrywająca Jana Sawoczkina z Ukrainy zagra ze środkowymi Moniką Naczk i Katarzyną Połeć. Naczk wróciła z Piły, a Połeć - reprezentantka Polski na uniwersjadę, przyszła z I-ligowego AZS Kraków. 34-letnia Agata Karczmarzewska-Pura zagra na przyjęciu w duecie z 19-letnią Pauliną Głaz. Atakującą została Tamara Kaliszuk (także członkini kadry) z Jedynki Aleksandrów, a na libero jest Katarzyna Wysocka.

Poza tą grupą pozostałe siatkarki to już niemal w komplecie same nastolatki. W sobotę będą musiały stawić czoła Muszyniance. To klub także zraniony przed stratę sponsorów, ale jednak nadal znacznie silniejszy niż Pałac. Po analizie składów wygląda na to, że walka o utrzymanie rozstrzygnie się między klubami z Bydgoszczy i Piły.

I na koniec, skoro to sezon największych transferów w dziejach ligi, przypominam najważniejsze z nich

Chemik Police

- Małgorzata Glinka-Mogentale, Anna Werblińska, Agnieszka Bednarek-Kasza, Katarzyna Gajgał, Agata Sawicka, Maja Ognjenović i Anja Bjelica (Serbia)

Atom Trefl Sopot

- Charlotte Leys (Belgia), Kimberley Hill (USA), Brizitka Molnar (Serbia)

Tauron Dąbrowa

- Rachel Adams (USA), Marina Katić (Serbia), Sassa (Brazylia)

Muszynianka

- Karolina Różycka, Magdalena Mazurek, Ivana Plchotova (Czechy)

Impel Wrocław

- Frauke Dirickx (Belgia), Maren Brinker (Niemcy), Joanna Kaczor

Budowlani Łódź

- Anita Kwiatkowska, Olga Tracz (Ukraina), Noris Cabrera (Kuba)

Siódemka Legionowo

- Anna Rybaczewska (Francja), Berenika Tomsia, Tamara Rakić (Serbia)