Zwycięstwo Artego. Elżbieta Mowlik jak Juan Carlos Navarro

7 razy trafiła za trzy punkty Elżbieta Mowlik w meczu z Rivierą Gdynia. Bydgoskie Artego odniosło pierwsze zwycięstwo w sezonie, pokonując rywalki 81:66
Kiedy w trzeciej kwarcie Karolina Szlachta trafiła z dystansu, gdynianki wyszły na pierwsze prowadzenie w meczu. Wygrywały 48:46. Losy meczu w swoje ręce wzięła Elżbieta Mowlik. Reprezentantka Polski raz za razem trafiała zza linii 6,75. W całym meczu zdobyła 26 punktów. Na 10 prób rzutów za trzy punkty celnych było 7. - Navarro też czasami nie trafia, ale każdy trener, który ma zawodnika, który potrafi rzucać z dystansu, musi na niego poczekać - mówił po meczu trener Artego Tomasz Herkt. Rekord Mowlik to 10 celnych rzutów za trzy punkty w meczu ligi belgijskiej.

W pierwszej kwarcie bydgoszczanki prowadziły 22:10. Dobrze grała Leah Metcalf, która zanotowała aż 12 asyst i rzuciła 20 punktów. Gdynianki jednak szybko odrabiały straty i zbliżyły się do Artego na dystans 2 punktów. - Pozwoliliśmy rywalowi zdobywać łatwe punkty po szybkim ataku i rzutach powtórnych. 39 straconych punktów do przerwy to zdecydowanie za dużo - mówił Herkt.

Fatalne straty notowały Schera Sampson i Jessica Lawson. Po niektórych ich zagraniach trener Herkt łapał się za głowę. Lawson była agresywniejsza niż w pierwszym meczu i zdobyła 11 punktów, zanotowała też 10 zbiórek. Z powodu kontuzji Eweliny Gali jako silna skrzydłowa wystąpiła Daria Mieloszyńska-Zwolak. - Nie mogła się na tej pozycji odnaleźć - ocenia trener Artego. Wśród gości najgroźniejsza była Małgorzata Misiuk (25 punktów).

W trzeciej kwarcie Riviera straciła dwie zawodniczki, obie zostały odwiezione do szpitala. Natalia Małaszewska prawdopodobnie złamała rękę, upadając na parkiet. Jeszcze gorzej wyglądała kontuzja Karoliny Puss. Koszykarka prawdopodobnie zerwała więzadła w kolanie. - Dwie kontuzje wybiły nas z rytmu. Zabrakło nam sił. Mieliśmy też za gorące głowy - mówił po meczu trener Wadim Czeczuro. W czwartej kwarcie bydgoszczanki kontrolowały już wynik spotkania. - Skończyło nam się paliwo - mówiła Danielle Wilson, zdobywczyni 17 punktów.

Artego Bydgoszcz - Riviera Gdynia 81:66 (24:18; 17:19; 16:17; 24:12)

Artego: Mowlik 26 (7), Metcalf 20 (2), Mieloszyńska-Zwolak 9 (1), Lawson 11, Jeziorna 10 oraz Sampson 5, Pietrzak 0.

Riviera: Misiuk 25 (1), Wilson 17, Macko 8, Johnson 5 (1), Małaszewska 0 oraz Szlachta 8 (2), Puss 3, Miłoszewska 0, Jakubiuk 0, Szymczak-Górzyńska 0,

Inne wyniki: Widzew Łódź - CCC Polkowice 50:68, Basket ROW Rybnik - King Wilki Morskie Szczecin 52:59, KSSSE AZS PWSZ Gorzów - Wisła Can Pack Kraków 53:58, Energa Toruń - MKS MOS Konin 68:40.