Pierwszy motocykl Tomasza Golloba - simson z NRD [ZDJĘCIA]

Mistrz świata Tomasz Gollob i jego brat, Jacek, uczyli się jazdy na motocyklu na NRD-owskim simsonie. To był prezent od ojca, Władysława. Simsona można zobaczyć na wystawie ?Bydgoszcz na kołach? w Galerii Sportu Bydgoskiego.
Popielaty simson o pojemności 80 ccm był w latach 80. najbardziej poszukiwanym motocyklem przez początkujących. Nic dziwnego, że Władysław Gollob kupił go swoim synom, Tomaszowi i Jackowi, kiedy mieli po kilkanaście lat.

Uczyli się na tym simsonie

W 1986 roku Jacek zdobył na nim motocyklowe mistrzostwo Polski. Startowali na simsonie w wyścigach motocrossowych. To motocykl, który w latach 80. był marzeniem młodych. Produkty z farbryki w Suhl (dawne NRD) były rozchwytywane. Simsony były także używane do sportu - dla początkujących specjalistów motocrossu. Od tego sportu zaczynali bracia Gollobowie.


Obok simsona stoją na bydgoskiej wystawie dwa inne motoryzacyjne zabytki. Oba także mają związek z rodziną Gollobów. Żużlowa maszyna marki jap z 1956 roku - to także prezent Władysława Golloba dla synów.

Malutki motocykl marki saks pochodzący z 1926 roku jest za to już własnością Jacka Golloba.

Auto z kartonu

Na wystawie w Galerii Sportu Bydgoskiego największym eksponatem jest auto z kartonu. Skonstruował go Marek Szuba ze Zbrachlina koło Świecia. Czerwony bolid został zbudowany na podzespołach z fiata 126 p (podwozie, silnik i skrzynia biegów). Na szkielet z rur nałożony jest karton o grubości 7 milimetrów. Nadwozie nie przemaka - karton został zabezpieczony przed wilgocią. Poza kartonem Szuba wykorzystał do budowy sklejkę, drewniane listwy, taśmy przylepne.

W Galerii znajdującej się na nowej trybunie stadionu Zawiszy można także zobaczyć pamiątki z czasów Wyścigu Pokoju m.in. czapeczkę z autografami Ryszarda Szurkowskiego i innych asów kolarstwa. Są także eksponaty z lat 20 np. z wyścigu motocyklowo-automobilowego Osowa Góra - Mrocza - Osowa Góra, który został rozegrany w roku 1924. Zwycięzcą został Florian Niedbalski, mechanik. W nagrodę dostał poduszkę.


Galeria Sportu Bydgoskiego jest czynna na stadionie Zawiszy Bydgoszcz od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 (tel. 52 588 08 39). Wstęp bezpłatny.

Jesteś kibicem z Bydgoszczy? Dyskutuj i dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz