Nowy projekt spółki Ekstraklasa SA - "Bezpieczne stadiony Ekstraklasy"

Spółka zawiadująca rozgrywkami ekstraklasy ogłosiła nowy plan mający podnieść poziom bezpieczeństwa na piłkarskich trybunach.
Jesteś kibicem z Bydgoszczy? Dyskutuj i dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz

To kolejny projekt. Wcześniej - w grudniu 2013 r. - prezesi i właściciele wszystkich 16 klubów T-Mobile Ekstraklasy podpisali wspólną deklarację "Otwarte stadiony". Już w pierwszym jej punkcie napisali: "Nikt nie jest bardziej zainteresowany bezpieczeństwem na stadionach niż kluby oraz Ekstraklasa SA".

W ramach projektu zespół ekspertów wypracuje i wdroży szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, które mają na celu podnieść poziom bezpieczeństwa na trybunach stadionów Ekstraklasy, wzorując się na najlepszych doświadczeniach zachodnich.

- Nasz cel jest prosty - chcemy, żeby stadiony Ekstraklasy były coraz bezpieczniejsze i zapełniały się nowymi kibicami, którzy cieszą się widowiskiem sportowym na coraz wyższym poziomie. Dlatego uruchamiamy projekt, w ramach którego wdrożymy rozwiązania oparte na wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy środowiskiem biznesowym i naukowym oraz analizie rozwiązań, które zafunkcjonowały w innych krajach - mówi Marcin Animucki, wiceprezes Ekstraklasy SA i szef projektu.

Istotą projektu jest współpraca Ekstraklasy z ośrodkami naukowo-badawczymi, takimi jak jednostki uczelni wyższych czy organizacje pozarządowe - tłumaczy kierownik naukowy projektu dr Seweryn Dmowski, doradca zarządu Ekstraklasy SA, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim specjalizujący się w badaniach nad współczesnym futbolem.

Obok nich w skład zespołu projektowego weszli także: Agnieszka Syczewska (członek zarządu Jagiellonii Białystok), Tomasz Milewski (dyrektor ds. bezpieczeństwa Górnika Zabrze) oraz Marcin Stefański (dyrektor logistyki rozgrywek w Ekstraklasie SA). - Zespół będzie systematycznie rozbudowywany - wyjaśnia dr Dmowski - Do współpracy zaprosiliśmy czołowych ekspertów krajowych i zagranicznych, zarówno doświadczonych praktyków, jak i badaczy akademickich.

Ekstraklasa SA od kilku lat - we współpracy z policją i innymi organami administracji - prowadzi działania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na stadionach. Dzięki nim poziom bezpieczeństwa na meczach Ekstraklasy systematycznie się podnosi. W całym 2013 r. na 288 rozegranych spotkań zanotowano jedynie cztery poważniejsze zakłócenia porządku, co oznacza spadek o niemal 40 proc. w stosunku roku 2012, kiedy to podczas 244 spotkań osiem razy dochodziło do poważniejszych incydentów.

- Sprawę bezpieczeństwa traktujemy absolutnie priorytetowo - zapewnia Animucki. - Mimo ogromnego sukcesu, jaki odnieśliśmy na tym polu w ciągu ostatnich kilku lat, dążymy do trwałego wyeliminowania wszelkich negatywnych zachowań z trybun Ekstraklasy przy zastosowaniu najnowocześniejszych środków. Chcemy, by na naszych stadionach równie komfortowo czuli się zarówno rodzice z dziećmi, jak i najbardziej zagorzali fani aktywnie zaangażowani w doping. Wierzymy bowiem, że na stadionie jest miejsce dla każdego, kto chce się dobrze bawić i przestrzega przepisów bezpieczeństwa.