Zawisza włączył się do gry o basen

Największy bydgoski klub sportowy staje w kolejce po nowy basen - jeden z trzech, których budowa rozpocznie się w mieście w przyszłym roku. Jeśli basen powstanie na terenie Zawiszy, upiecze się dwie pieczenie na jednym ogniu.
W miejskim budżecie jest już 500 tys. złotych na przygotowanie dokumentacji budowlanej trzech osiedlowych pływalni. To pierwszy etap inwestycji. Już wiadomo, że w roku 2015 rozpocznie się budowa. Nie wiadomo jeszcze, gdzie powstaną. Bije się o nie kilka bydgoskich osiedli i szkół.

Jest także kolejny kandydat, tym razem wyjątkowo to nie szkoła, ale klub sportowy. - Taki basen bardzo by się przydał i spełniał ważne funkcje na terenie Zawiszy i Osiedla Leśnego - mówi prezes klubu Waldemar Keister.

Przypomnijmy, że w tym roku zostaną oddane dwa baseny, ale tylko jeden nowy, na Błoniu. Za 22,5 miliona złotych powstanie obiekt w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Stawowej. Drugi to modernizowana pływalnia Zespołu Szkół Medycznych.

Do trzech, które ratusz planuje budować od przyszłego roku, jest już kilku kandydatów z różnych bydgoskich osiedli. Miedzyń chce basenu przy Zespole Szkół nr 8 przy ul. Pijarów. Mieszkańcy zbierają tam podpisy poparcia. Na razie mają kilkaset, ale zarzekają się, że będzie ich kilka tysięcy. O pływalnie u siebie starają się także Kapuściska, Czyżkówko i nawet Fordon, który ma już baseny przy dwóch szkołach: SP 65 i XV LO, a trzeci znajduje się w Centrum Onkologii.

Ratusz zaplanował, że pływalnia powstanie także na Osiedlu Leśnym - przy VII LO.

- Sądzę, że lokalizacja na Zawiszy tej inwestycji w tej okolicy byłaby najlepsza - mówi Keister.

Do tej pory miasto budowało baseny przy szkołach, ale klub sportowy to silny konkurent. I ma mocne argumenty.

Jakie elementy ratusz będzie bowiem brał pod uwagę przy wyborze lokalizacji: prawne uwarunkowania związane z terenem, dotychczasowe rozmieszczenie basenów na terenie miasta i dostępność dla jak największej liczby mieszkańców.

Teren na Zawiszy jest praktycznie gotowy pod budowę. To miejsce, gdzie obecnie znajdują się stare garaże i warsztaty, między strzelnicą a halą gimnastyczną. Przypomnijmy, że cały obiekt jest własnością komunalną. - Klub ściśle współpracuje ze szkołami i klasami sportowymi z Osiedla Leśnego. Te dzieci i młodzież przecież przychodzą do nas na treningi. Korzystaliby także i z basenu w ramach zajęć w szkole, i klubie - tłumaczy Keister.

- Z finansowaniem nie byłoby kłopotów, obojętnie czy taki basen powstawałby przy szkole lub klubie sportowym - mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Jan Szopiński.

Zawisza i miasto mogłyby przy okazji upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Zajęcia na basenie dla uczniów to jedna rzecz, ale pływalnia bardzo by się przydała przy ul. Gdańskiej z innego powodu.

- Bo to bardzo potrzebne uzupełnienie naszego kompleksu sportowego. Przyjeżdżają przecież do nas drużyny na zgrupowania. Na tym zarabiamy pieniądze potrzebne do utrzymania obiektu. Marzy się jeszcze hala do tenisa pod dachem, sala do gier, tyczkarzom potrzebne jest nowe miejsce do trenowania wysokich skoków, bo teraz jest za nisko - mówi prezes CWZS Zawisza.

Jesteś kibicem z Bydgoszczy? Dyskutuj i dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz