Co za początek play-off! Artego wygrywa z mistrzem Polski

Sensacyjne zwycięstwo odniosły bydgoskie koszykarki w pierwszym półfinałowym meczu Basket Ligi Kobiet. Artego pokonało mistrza Polski CCC Polkowice 61:57
Do czołowej czwórki ekstraklasy Artego awansowało rzutem na taśmę. W ubiegłą sobotę, w decydującym spotkaniu koszykarki były lepsze od AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski. CCC to z kolei jeden z dwóch ligowych potentatów, drużyna z budżetem kilkakrotnie większym niż bydgoszczanki. W fazie zasadniczej zespół Tomasza Herkta przegrał wszystkie cztery mecze z CCC.

Po 8 minutach spotkania polkowiczanki prowadziły w swojej hali 17:12. Potem zespół Jacka Winnickiego przez 5 minut nie potrafił zdobyć punktu i prowadzenie objęło Artego. Bydgoszczanki prowadziły 21:17. Tuż po przerwie mistrzynie Polski zaliczyły jeszcze bardziej dotkliwy w skutkach przestój. Wydawało się, że już opanowały nerwy i będą zwiększać 7-punktową przewagę (38:33). Stało się jednak odwrotnie i to bydgoszczanki zdobyły aż 11 punktów z rzędu. Świetnie grała Jessica Lawson, która zaliczyła 16 punktów i zaliczyła 11 zbiórek. 17 "oczek" zdobyła Leah Metcalf, ale rozgrywająca miała problemy ze skutecznością. Trafiła tylko 3 z 17 rzutów z gry. Trzecia z Amerykanek, Amisha Carter, podobnie jak Lawson, zaliczyła double-double (11 punktów i 10 zbiórek).

W końcówce bydgoszczanki utrzymywały kilkupunktową przewagę. Na 26 sekund przed końcem meczu, po rzucie McCarville, CCC przegrywało już tylko 55:57. Polkowiczanki ratowały się faulami, ale rzuty osobiste bezbłędnie wykonywała Metcalf. Artego udało się zatrzymać Agnieszkę Majewską, która nie zdobyła żadnego punktu. W dwóch poprzednich starciach tych dwóch zespołów Polka zdobywała 20 i 15 punktów.

Zwycięstwo Artego jest tym bardziej godne podkreślenia, że udało się go dokonać siedmioma zawodniczkami. Pięć zawodniczek spędziło na boisku ponad 30 minut, a 13 minut zagrała Martyna Koc, która w poprzednim meczu podkręciła nogę. 7 minut spędziła na parkiecie Anna Pietrzak. Dla porównania, w budowanym z myślą o sukcesie w Eurolidze zespole CCC wystąpiło 10 zawodniczek.

Drugi mecz w czwartek w Polkowicach. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw.

CCC Polkowice - Artego Bydgoszcz 57:61 (17-14, 17-15, 11-16, 12-16)

CCC: McCarville 17, Snell 14 (3), Skorek 11 (1), Leciejewska 7 (1), Oblak 6, Skerović 2, Majewska 0, Szczepanik 0, Musina 0.

Artego: Lawson 16, Metcalf 13 (2), Carter 11, Mowlik 8, Jeziorna 4, Koc 5, Pietrzak 0.