OrlenLiga zamknięta. A i tak brakuje do niej chętnych

PZPS postanowił, że dwa zespoły, które miały dołączyć do ekstraklasy siatkarek, zostaną wyłonione w specjalnym turnieju barażowym. Impreza może się jednak nie odbyć - brakuje w I lidze chętnych do gry o awans.
Obserwuj autora na Twitterze @WBorakiewicz

Turniej barażowy odbędzie się w Bydgoszczy w połowie maja. PZPS wcześniej postanowił, że organizatorem zawodów będzie dziesiąty zespół OrlenLigi. Już wiadomo, że jest nim Pałac Bydgoszcz. Poza nim w turnieju o wejście do zamkniętej od przyszłego sezonu i powiększonej do 12 drużyn ekstraklasie zagra ekipa, która przegra baraż o ekstraklasę (gra w nim Nafta Piła oraz drugi zespół I ligi, najprawdopodobniej Karpaty Krosno) oraz trzecia i czwarta ekipa I ligi.

Awans do OrlenLigi uzyskają dwie najlepsze drużyny z bydgoskiego turnieju, zaplanowanego na połowę maja.

I jak do tej pory jest pewne, że dwa kluby w nim zagrają. Gotowy do walki o uratowanie ekstraklasy jest bydgoski Pałac - tegoroczny spadkowicz. - Po przegranych barażach z Piłą przygotowujemy się do tej imprezy. Kolejny sezon byłby 23. z rzędu dla klubu w ekstraklasie. Nie można przerwać takiej pracy, szczególnie z młodzieżą - mówi prezes Pałacu Waldemar Sagan.

Do barażu o OrlenLigę szykuje się także Developres Rzeszów. Kobieca siatkówka w stolicy Podkarpacia chce dołączyć do Asseco Resovii. Dla klubu z Rzeszowa traumą było odpadnięcie w półfinale I ligi z Karpatami.

Czwartym uczestnikiem barażu powinny być Budowlane Toruń. Ale już wiadomo, że nie będą. Tydzień temu szefowie klubu z Torunia ogłosili, że rezygnują z gry w turnieju barażowym.

"Władze klubu stoją na stanowisku, że brak środków finansowych, umożliwiających zabezpieczenie potencjalnego udziału naszej drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej, oraz wysokie koszty przygotowań i udziału w turnieju barażowym są niezgodne z interesem rozwoju tej dyscypliny sportu w naszym mieście" - napisali w oficjalnym oświadczeniu.

Niepewny jest także start Karpat Krosno - powód ten sam, co w przypadku Budowlanych. Całkiem więc prawdopodobne, że na dwa miejsca w zawodowej lidze będzie tylko dwóch chętnych: Pałac oraz Developres. Rozgrywanie barażu straci sens.

Czy w bydgoskim turnieju mogą zagrać inne kluby z I ligi? - pytamy Sagana

- Nie, bo wyznaczono konkretnie te miejsca dla trzeciego i czwartego zespołu I ligi, a nie kolejne kluby z dalszych miejsc. Takie były ustalenia PLPS i PZPS - odpowiada.

Może się więc zdarzyć, że dwie nowe drużyny w OrlenLidze zostaną wyłonione bez walki.

Jesteś kibicem z Bydgoszczy? Dyskutuj i dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz