Piotr Makowski na drodze do Europy

Bydgoszczanin Piotr Makowski staje przed trudną próbą zbudowania nowej reprezentacji siatkarek. Dawnych ?złotek? już nie ma. Kadra pod wodzą Makowskiego zaczyna walkę o udział w mistrzostwach Europy. Zagra o nie także w bydgoskiej Łuczniczce.
Poprzedni reprezentacyjny projekt z udziałem "złotek" zakończył się nieudanym występem w turnieju eliminacyjnym mistrzostw świata. Powrót m.in. Małgorzaty Glinki-Mogentale, Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty i kilku innych zawodniczek zakończył się bolesną porażką

Dwa lata przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro Makowski rozstaje się na dobre z dawnymi gwiazdami polskiej siatkówki, które wygrywały złote medale mistrzostw Europy 11 i 9 lat temu. Bydgoski szkoleniowiec podejmuje się trudnego zadania zbudowania nowej reprezentacji. Jest ciężko, bo występ z młodą kadrą na mistrzostwach Europy 2013 zakończył się porażką. Podczas ME w Niemczech i Szwajcarii siatkarki Makowskiego zajęły dopiero 11. miejsce, a to oznaczało, że musiały zapomnieć o automatycznym awansie do kolejnego turnieju. Dlatego, po raz pierwszy od 2003 roku, Polki muszą walczyć w eliminacjach o awans do mistrzostw Starego Kontynentu.

Droga do finałów ME 2015 rozpoczyna się dziś i wiedzie przez dwa turnieje. Pierwszy odbędzie się w ten weekend w Lugano, a drugi, za tydzień w Bydgoszczy. Rywalkami Polek są drużyny Szwajcarii, Ukrainy i Łotwy. Awans wywalczy tylko najlepsza ekipa z obu turniejów - o zwycięstwie decyduje suma punktów uzyskanych we wszystkich spotkaniach. Natomiast drugi zespół będzie miał jeszcze szansę walczyć w barażach zaplanowanych już na przyszły rok.

Reprezentantki Polski ćwiczyły na zgrupowaniu w Szczyrku od 28 kwietnia. Polki zapowiadają ambitną walkę o awans. W sparingach, w Szczyrku, dwukrotnie po 3:1 pokonały Słowację. Według Makowskiego, najtrudniejszym rywalem w eliminacjach jest Ukraina. - Ta reprezentacja Ukrainy oparta jest w dużej mierze na drużynie Chimika Jużnyj, która wyeliminowała w Pucharze CEV Aluprof Bielsko-Biała. Ukrainki wyglądają najsolidniej spośród wszystkich przeciwników. Szwajcarię znamy bardzo dobrze, graliśmy z nią w ubiegłym roku sparingi oraz spotkaliśmy się na turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata w Łodzi. Co do Łotwy, gramy z nimi dopiero w niedzielę, więc w trakcie turnieju zrobimy rozpoznanie. Liczę na komplet zwycięstw i nie dopuszczam innej możliwości niż awans do mistrzostw Europy - podkreślił trener.

Zawody w Lugano to pierwszy krok w eliminacjach. Drugim będzie turniej w Bydgoszczy (23-25 maja). Jest już znany jego terminarz. Polki grają w Łuczniczce najpierw z Łotwą (23 maja o godz 20.), a w kolejnych dniach ze Szwajcarią (18.) i Ukrainą (20.). Bilety można kupić na ticketpro.pl

Skład reprezentacji Polski:

Rozgrywające: Izabela Bełcik, Joanna Wołosz

Atakujące: Izabela Kowalińska, Malwina Smarzek, Katarzyna Zaroślińska

Przyjmujące: Klaudia Kaczorowska, Elżbieta Skowrońska, Aleksandra Wójcik

Środkowe: Agnieszka Kąkolewska, Kornelia Moskwa, Maja Tokarska

Libero: Agata Durajczyk

Jesteś kibicem z Bydgoszczy? Dyskutuj i dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz