Sport.pl

Po pracy w szpitalu pędzi na lodowisko. "Hokej jest świętością"

Kardiochirurg Remigiusz Tomczyk kupił drogie rękawice, bo musi chronić ręce. Marcin Kapelski ma większy kłopot. Opuszcza trening, kiedy ekspedientka w jego sklepie zachoruje i trzeba ją zastąpić za ladą
Środek tygodnia, godz. 20, centrum Bydgoszczy. W bagażniku vana lądują torby i kije. Przed nami 50 km. Za kierownicą Paweł Eljasz. Ma na sobie biało-niebieską kurtkę z herbem BKS - hokejowego klubu, na który chodziło się na Torbyd w latach 80. Pod lusterkiem wisi miniaturowa koszulka z nr. 1. - Ale Bydgoszcz chyba nas nie chce - mówią hokeiści, z którymi jadę na trening.

Chirurg dba o ręce

Obok kierowcy siedzi Remigiusz Tomczyk. Kardiochirurg w Szpitalu im. Jurasza, wieczorami i w weekendy zamienia się w hokeistę. - Akurat miałem mieć dyżur w szpitalu, ale na szczęście kolega wziął go za mnie. W pracy wiedzą, że hokej jest świętością - opowiada.

O dłonie, na które chirurg musi uważać, na lodzie się nie boi. - Zainwestowałem w dobry sprzęt - mówi.

Marcin Kapelski prowadzi sklep monopolowy. - Nieraz bywało tak, że ekspedientka zachorowała i sam musiałem stanąć za ladą. Wtedy z treningu nici - mówił. Tomczyk wylał na bydgoskim Torbydzie litry potu. Tak jak większość hokeistów dawnego Budowlanego Klubu Sportowego chodził do klasy sportowej przy Szkole Podstawowej nr 31, rzut kamieniem od lodowiska. W hokeja będzie też grał jego 5-letni syn. - Będziemy jeździć do Torunia, żeby ćwiczyć. U nas się nie da - mówi.

Trasę z Bydgoszczy do Torunia i z powrotem hokeiści BKS pokonują przynajmniej 50 razy rocznie. Na lód na Tor-Torze zawodnicy wychodzą o 21.30. Na tafli pojawia się 16 zawodników. Tylko dwóch z nich nie mieszka w Bydgoszczy. Zajęcia prowadzi mieszkający w Toruniu Białorusin, Jurij Ziankou. Polecenia wydaje po rosyjsku. Na tablicy rysuje dość skomplikowane ćwiczenie na wymianę podań. - Zrozumiał? - pyta, widząc niepewne twarze zawodników.

Dopiero, gdy Maciej Niedzielski krzyczy "Daj gumę!", krążek ląduje przy kiju. Roman, jego ojciec, grał z legendami bydgoskiego hokeja: Leszkiem Wojtczakiem i Marianem Feterem.

W Bydgoszczy brakuje lodu

Roczny budżet amatorskiego klubu to blisko 40 tys. zł. Trzeba zapłacić za wynajem lodowiska i transport. - Zbieramy pieniądze z 1 proc. podatku, ze składek i od małych sponsorów. Żadnego dużego nie możemy znaleźć, bo przy każdej rozmowie pojawia się pytanie, kiedy zagramy w Bydgoszczy - mówi Eljasz, kierownik sekcji hokejowej BKS. Za stroje zawodnicy płacą sami. Za komplet - spodnie, kask, ochraniacze i łyżwy, trzeba zapłacić 3 tys. zł. Bramkarz wyda trzy razy więcej. Najgorzej jest z kijami - kosztują 500 zł, a po pół roku pękają.

Historia bydgoskiej drużyny zaczęła się w Pile. Do amatorskiego zespołu Żółwi zaczęli dołączać bydgoszczanie. W końcu było ich tylu, że postanowili grać jako drużyna z Bydgoszczy. Grupkę przyjął do siebie BKS. Bydgoszczanie w tym roku, po 14 latach przerwy, zaczęli grać w oficjalnych rozgrywkach. Celem jest środek tabeli. Wśród 12 zespołów na trzecim poziomie ligowym, tylko hokeiści z Bydgoszczy nie mają w swoim mieście lodowiska. - Mamy podobne problemy jak bobsleiści z Jamajki - śmieje się Tomczyk. Oprócz lodu brakuje też młodych hokeistów. - Torbyd zamknięto 11 lat temu. Nasz najmłodszy zawodnik ma 30 lat - mówi Eljasz.

Pytani o projekt nowego bydgoskiego lodowiska, hokeiści BKS są zgodni. - To bez sensu.

Chodzi o trybuny na 300 osób. - Lodowisko musi mieć trybuny i przynajmniej pięć szatni. Obiekt musi na siebie zarabiać, a tego nie da się zrobić, sprzedając tylko bilety na ślizgawkę - mówi Paweł Eljasz. - W Łodzi hokej odrodził się po kilkunastu latach i na meczu drugiej ligi, gdzie trzeba było kupić bilety, przyszedł komplet, 300 osób.

W toruńskiej lidze amatorów gra 12 zespołów, w tym dwa z Bydgoszczy. Wszyscy płacą za wynajem tafli. Kiedy jedni kończą trening, kolejni są już gotowi do wejścia na lód. Rozgrzewają się, zanim jeszcze z lodu zjedzie Rolba, maszyna wyrównująca taflę. - U nas to będzie niemożliwe. Chyba, że autorzy tego pomysłu chcą, by zawodnicy przebierali się na mrozie jak teraz na niepełnowymiarowym lodowisku w Fordonie.

Polski hokej jest w głębokim kryzysie. O rozgrywkach mówi się niewiele, nie mamy gwiazd. Zaplecze hokejowej ekstraklasy to jedna z najbardziej kuriozalnych lig na świecie. Do rozgrywek przystąpiły dwa zespoły. Gdy któryś z nich wygra cztery mecze, sezon się skończy. - W ekstralidze poziom delikatnie idzie w górę. Ale ciekawe rzeczy dzieją się u nas, amatorów. W tym roku powstała trzecia liga, de facto czwarta - mówi Tomczyk.

- W końcu Joanna Mucha ma rację - żartuje Wojciech Wengler. To najstarszy zawodnik na treningu. Jest taksówkarzem - Nie gram już w meczach, bo po pierwsze dobiegam do sześćdziesiątki, po drugie lekarz zabronił mi jeździć na łyżwach - śmieje się. W drużynach młodzieżowych Polonii grał na starym Torbydzie. - Przebieraliśmy się w toalecie na starej trybunie stadionu przy Sportowej. W trampkach i z całym sprzętem szło się na Torbyd. Czasy się zmieniły, ale bydgoskim hokeistom dalej nie jest łatwo - mówi.

"/> Tak wygląda tabela "polskiej" grupy el. Euro 2020! Sensacja na koniec
 
 • Łukasz Piszczek: Na mundialu było niezbyt miło. A do tego te historie, które były rozkręcane w mediach... Chore Łukasz Piszczek: Na mundialu było niezbyt miło. A do tego te historie, które były rozkręcane w mediach... Chore
 • Komentarze (1)
  Po pracy w szpitalu pędzi na lodowisko. "Hokej jest świętością"
  Zaloguj się
  • trz1920only

   Oceniono 2 razy 0

   Bruski obiecał 5 lat temu modernizacje Torbydu i stadionu Polonii ale okazało się to PO-wskim kłamstwem niestety. Gdy pojawia się nieraz temat budowy czy modernizacji tych obiektów to wymyśliła 100 innych "priorytetów" i pyta komu ma zabrać żeby to zrobić. Bruski to ruinator. Niszczy symbole Bydgoszczy. Niszczy także przemysł w Bydgoszczy i zastępuje go następnymi galeriami. Najgorszy prezydent w historii naszego miasta.

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX