Radosław Osuch sprzedał Zawiszę. Ale nie wiadomo komu

Anita Osuch i jej mąż Radosław na trybunach stadionu Zawiszy w Bydgoszczy

Anita Osuch i jej mąż Radosław na trybunach stadionu Zawiszy w Bydgoszczy (PAWEL MALINOWSKI)

Sam we wtorek zadzwonił do redakcji ?Wyborczej? i o tym powiedział. Kim jednak jest kupiec, ujawnić nie chciał - To grupa kapitałowa z zachodniej Europy. Oni sami się wkrótce ujawnią - mówi były właściciel bydgoskiego klubu.
W poniedziałek "Wyborcza" ujawniła, że Radosław Osuch poinformował piłkarzy dwa tygodnie temu o negocjacjach, które prowadzi z potencjalnym inwestorem. Powiedział im wówczas o ewentualnym nabywcy pochodzącym z Niemiec.

We wtorek Osuch zadzwonił do naszej redakcji: - Sprzedałem swoje akcje w Zawiszy. Dzisiaj mogę powiedzieć już to oficjalnie. Rodzina Osuch nie ma już nic wspólnego z klubem. Moja żona Anita przed tygodniem złożyła rezygnację z funkcji prezesa Zawiszy. Ja sprzedałem akcje.

Miał 95 procent udziałów w spółce piłkarskiej WKS Zawisza. Kupił je pięć lat temu od miasta za pół miliona złotych. Ratusz sprzedał wówczas futbolową drużynę, która dopiero co awansowała z II do I ligi. Potem wartość spółki rosła, wraz ze wzrostem sportowego poziomu i sukcesami zespołu. Latem 2013 roku, po 19 latach przerwy piłkarze awansowali do ekstraklasy. W 2014 roku zdobyli Puchar Polski i Superpuchar - jedyne trofea futbolistów w 70-letniej historii klubu. Później nastał kryzys, spadek z ekstraklasy, a teraz drużynie nie udało się do niej wrócić. Jaka jest obecnie jej wartość, trudno to oszacować, ale z pewnością więcej niż 500 tys. zł.

Duży wpływ na decyzję o sprzedaży miał przedłużający się konflikt z kibolami, którzy od 2.5 roku bojkotują zespół.

- Miałem dość ciągłego obrażania mnie i moich bliskich. Czarę goryczy przelały okrzyki podczas niedawnego meczu młodzieżówek Polski i Finlandii. Szkoda to wszystko tak zostawiać, ale chcemy od tego odpocząć. Dlatego moja rodzina nie ma już nic wspólnego z klubem. Na pewno szkoda po pięciu latach, to wszystko zostawiać. Teraz chcemy od tego odpocząć.

Nie mogę ujawnić szczegółów finansowych transakcji. Oczywiście przez 5 lata włożyłem trochę kapitału w spółkę i chciałbym go odzyskać. Szkoda, że w tym roku nie udało się awansować. Mieliśmy dobry zespół, ale jednak coś nie poszło. W nowym sezonie musiałbym znowu 2,5 mln złotych włożyć w klub - tłumaczy Osuch.

Kto jest nabywcą, poza informacją, że to grupa kapitałowa z zachodniej Europy - tego nie chciał zdradzić. Przypomnijmy, że od dwóch lat podobnego właściciela pochodzącego z Niemiec ma Lechia Gdańsk.

- Na razie nie mogę podać, kto to jest. Oni sami się wkrótce ujawnią - powiedział "Wyborczej" Osuch.

Rozmowy były prowadzone w tajemnicy. Nie wiedzieli o nich mniejszościowi udziałowcy spółki - miasto Bydgoszcz, a tym bardziej skonfliktowane z Osuchem, Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza. Nie zajmowała się także ani sprzedażą, ani złożeniem dymisji przez prezes Anitę Osuch rada nadzorcza spółki WKS Zawisza

- Mam nadzieję, że wkrótce nowy właściciel będzie się chciał spotkać z przedstawicielami ratusza. Z panem Osuchem rozmawialiśmy ostatnio półtora tygodnia temu. Był w ratuszu i pytał, czy ewentualny nowy właściciel może liczyć na dotację z miasta w podobnej wysokości, jaka jest obecnie. - mówi prezydent Rafał Bruski

Jaką odpowiedź usłyszał?

- Twierdzącą, ale pod warunkiem, że zadeklaruje i utrzyma obecny poziom sportowy zespołu - odpowiada Bruski.

Przypomnijmy, że Osuch dostawał w tym sezonie z miejskiej kasy 2,5 mln złotych. Twierdził, że sam dołożył drugie tyle, by zbudować zespół walczący ponownie o ekstraklasę.

W niedzielę piłkarze zagrają przedostatni mecz w tym sezonie. Na własnym boisku zmierzą się z GKS Katowice. Po stracie szans na awans walczą o utrzymanie trzeciego miejsca w I lidze.

Zdjęcie Adidas Rękawice bramkarskie Ace Replique S90154 Zdjęcie Adidas Rękawice bramkarskie Ace Zones Pro AH7803 Zdjęcie Adidas Rękawice bramkarskie Predator Pro Classic S90143
Adidas Rękawice bramkarskie... Adidas Rękawice bramkarskie... Adidas Rękawice bramkarskie...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Zobacz także
 • Tablica świetlna na Zawiszy - jej wnętrze Nikt tam nie zajrzał. Jak wygląda od środka tablica na Zawiszy
 • Inwestycja, dzięki której będzie bezpieczniej [ZDJĘCIA]
 • Piłka nożna, I liga. Wisła Płock - Zawisza Bydgoszcz Co dalej będzie się dziać z Zawiszą? Jest jedna podpowiedź
Komentarze (11)
Radosław Osuch sprzedał Zawiszę. Ale nie wiadomo komu
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 53 razy 17

  Panie Osuch dziękujemy za Puchar, Superpuchar, Ekstraklasę drużynę która wygrywała z Zagłębiem Lubin, Lechem, Legią, Śląskiem i innymi. Nawet za nieudane puchary europejskie.
  Oby takie wyniki jeszcze kiedyś Zawisza osiągał.

 • arnozawiszak

  Oceniono 44 razy 8

  Dziękujemy Panie Osuch za ekstraklasę, PP,SP i europejskie puchary mimo że nie udane to historyczne dla naszego WKS -u.

 • jaca2014

  Oceniono 3 razy 3

  Napiszcie to końcu kim wy jesteście ?

  Rozgrywa się tragedia. Osuchowi zabrakło pieniędzy ... z miasta i zniknął . Płaczą za nim sieroty. Pozwolę sobie zacytować :
  glencok
  "Panie Osuch dziękujemy za.... Nawet za nieudane... Oby ..."

  arnozawiszak
  "Dziękujemy Panie Osuch za ... mimo że nie udane.... dla naszego WKS -u.

  eugieniusz10
  No to na GKS-ie będzie rekord ligowy frekwencji.Maras-teraz masz okazję pokazać jakim dysponujesz potencjałem.Teraz my porobimy wam zdjęcia i dokładnie policzymy ilu was jest.

  emeryt1935
  Informacja dla sprzedawczyków fans. Zgodnie z regulaminem ekstraklasy i I ligi bydło i patologia "kibicuje" ? zasiada za bramką czyli sektor C ! Żeby wam do głowy nie przyszło zjawiać się na trybunie B tam gdzie bydgoszczanie o szlachetnej krwi zasiadają.

  Hydroszmaciarzu, Arni nielocie, Genio frustracie i emerycie namawiam was na kurs włazidupstwa, bo słabo to widzę. Staracie się, tego wam odmówić nie można, ale w europejskim klubie to wygląda inaczej, a wy prostaki i pajace co robicie. Pchata się do odbytu bez wazeliny, a Arni to nawet jest nieogolony !!!
  Radek, wasz Radek twierdził, że wysyłaliście do niego sms i zaczepialiście na ulicy. A tu proszę na żywca wpychają się w odbyt. A fuj .
  Co, nie wpuścili na mecz ?
  Mają w doopie ?
  Kasy nie zwracają ?
  Europejski klub do samego końca.

  Genek nie jestem Marasem, ale odpowiem tobie tak.
  Kim jest Maras w świecie kibicowskim i jaki ma szacunek w Polsce wśród kibiców pokazuje fakt, że w Bydgoszczy przez 2,5 roku bojkotu mecze odbywały się bez przyjezdnych kibiców.
  Żadna ekipa nie przyjechała do cyrku, a Osuchowi kasa się nie zgadzała. Ole !!! ( tak z hiszpańskiego)
  On nic nikomu, a zwłaszcza pajacom takim jak Ty nie musi nic udowadniać.
  Wszyscy czekamy i staniemy przy Nim.
  Adziala i starzy zameldujemy się.
  Wszystkie osiedla staną pod swoimi flagami.
  Przybędą fan-cluby.
  Ultrasi są gotowi zawsze.
  Są też pod parą Ci, o których się nie mówi, a którzy są i wie o tym cała Polska.
  My mamy wodza
  My jesteśmy armią Zawiszy zaprawioną w boju.

  A wy co za zgraja jesteście?
  Której sroce wypadliście spod ogona ?
  Wieczni malkontenci i frustraci.

  Napiszę Tobie i o was prawdę, bolesną prawdę.
  Nic nie zrobiliście dla klubu przez te lata.
  Czekaliście jak ktoś za was zrobi to co chcecie i tak jak chcecie, bo wam się należy.
  Taki ch..j , taki ch...j

  Gdzie są wasze flagi ?
  Gdzie i jakie macie gadżety ?
  Nikt za Was tego nie zrobił ?
  Niesprawiedliwość

  Zaśpiewaliście coś swojego na meczu domowym w tym sezonie ?
  Ile razy byliście wesprzeć swoich piłkarzy na wyjeździe ?

  Podobno na wyjeździe można zarobić. Twierdziliście tak i co ?
  Nie ma chętnych do pracy i "zarobku" ?

  Koszulki, szaliki i inne bajery żółte gdzie są .
  Podobno szmal leci sam do worów, wzory same się wymyślają, a koszulki same się sprzedają.

  Narkotyki i alkohol
  Patrząc co wyprawiacie na trybunie, to musi być u was grubo i na bogato. My to oprawy rozciągaliśmy, a Wy na żywca pod kamerami (się) jaracie. My przy Was to przedszkole.
  Macie takie odjazdy, że strach się bać .
  A jak długo Was trzyma ?
  Na forum to do 3 dni po meczu jeszcze głupoty piszecie.
  Co Wy jaracie ?

  z1946b, arni, sam1946, emeryt, marynarz, Eda, Genek, ibumm, Bolek, Lolek, Ptyś , Balbina i reszta mutantów i trolli - jesteście żałośni, nie potraficie nawet przegrać .
  A właśnie co się dzieje z z1946b ?
  Ch..j go strzelił ?
  A może z Osuchem wyemigrował do Hiszpanii , w końcu to teraz kraj baranów, a nie byków !!!

 • eugieniusz10

  Oceniono 38 razy 2

  No to na GKS-ie będzie rekord ligowy frekwencji.Maras-teraz masz okazję pokazać jakim dysponujesz potencjałem.Teraz my porobimy wam zdjęcia i dokładnie policzymy ilu was jest.

 • emeryt1935

  Oceniono 39 razy -7

  Informacja dla sprzedawczyków fans. Zgodnie z regulaminem ekstraklasy i I ligi bydło i patologia "kibicuje" ? zasiada za bramką czyli sektor C ! Żeby wam do głowy nie przyszło zjawiać się na trybunie B tam gdzie bydgoszczanie o szlachetnej krwi zasiadają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX