Sport.pl

EuroU21 wylosowane. W Bydgoszczy zagra Hiszpania i Portugalia

Miała być "grupa śmierci", ale na marzeniach się skończyło. Tylko jedna "wielka" drużyna zagra w przyszłym roku, w Bydgoszczy podczas piłkarskich mistrzostw Europy U21. Los przydzielił nam Hiszpanię. Najczęściej nad Brdą oglądać będziemy natomiast debiutujących w tej imprezie Macedończyków oraz Portugalczyków i Serbów.
Reprezentacja Serbii będzie miała swoją bazę w Bydgoszczy - to już wiadomo. Na stadionie Zawiszy spotka się kolejno z Portugalią (17 czerwca, godz. 18), Macedonią (20 czerwca, godz. 18) i Hiszpanią (23 czerwca, godz. 20.45).

Ogromne i nowoczesne centrum kongresowe w Krakowie od kilku dni przygotowane było na ceremonię losowania grup piłkarskich mistrzostw Europy U21, które w przyszłym roku odbędą się w naszym kraju. Jednym z miast organizatorów będzie Bydgoszcz.

Spotkania rozgrywane będą m.in. na stadionie Zawiszy. I właśnie przedstawiciele CWZS Zawisza jako jedni z pierwszych pojawili się w czwartek w Krakowie.

Liczyli na "grupę śmierci"

Co mówili przed losowaniem? - Dobrze byłoby wylosować "grupę śmierci". Atrakcyjne zespoły przyciągną na trybuny kibiców - mówił Dariusz Bednarek, wiceprezes CWZS. Bydgoszczanie po cichu liczyli, że w naszym mieście swoje pojedynki rozgrywać będą takie tuzy jak Niemcy, Hiszpanie, Włosi lub Anglicy. Co ciekawe o tych samych drużynach marzyli też przedstawiciele innych miast.

- A ja mam nadzieję, że trafimy na Skandynawów. Rozmawiałem już o tym z prezydentem Gdyni, z którą dzielimy się meczami. Kibice ze Skandynawii na pewno licznie przybyliby do naszego kraju dopingować swoich piłkarzy. Cieszę się, że jesteśmy jednym z miast, w których odbędzie się ta impreza. To dowód zaufania PZPN i na pewno taka impreza doda kolorytu miastu - mówił w Krakowie prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Na nieco ponad godzinę przed losowaniem odpowiadał na pytania dziennikarzy w boksie reklamującym nasze miasto, podobnie jak włodarze Gdyni, Kielc, Lublina, Tychów i Krakowa. Ustawieni byli alfabetycznie, dlatego też zaraz po wejściu wpadało się na przedstawicieli miasta znad Brdy. - Witam w Bydgoszczy! - żartował rodowity bydgoszczanin, Zbigniew Boniek. Po kolei witał się z przedstawicielami ratusza, Zawiszy i dziennikarzami.

W losowaniu zabrakło szczęścia

Losowanie wyjaśniało jeszcze jedną rzecz - jeden z rozlosowanych zespołów będzie miał swoją bazę w Bydgoszczy. Przedstawiciele UEFA nasze miasto wizytowali już kilka miesięcy temu. Właśnie wtedy wybrano hotele - Słoneczny Młyn i Holliday Inn na oficjalne bazy w trakcie Euro U21.

Im bliżej losowania tym bardziej atmosfera w Centrum Kongresowym stawała się coraz bardziej napięta. Przed kamerami telewizyjnymi pojawiali się byli reprezentanci Polski, wśród nich m.in. Dariusz Dziekanowski i Andrzej Iwan. O 17.20 na sali, gdzie miało się odbyć losowanie wszystko było już gotowe. Przedstawiciele UEFA zaprezentowali oficjalną piłkę mistrzostw i puchar, który wzniesie w górę nowy mistrz Europy.

Sama ceremonia rozpoczęła się od prezentacji miast organizatorów. Na filmie można było też obejrzeć Bydgoszcz. Pokazano Stary Rynek, bulwary nad Brdą, Wyspę Młyńską i dzielnicę muzyczną. Potem zaczęło się to, co najciekawsze. Nad poprawnym przebiegiem losowania czuwał dyrektor ds. rozgrywek UEFA Giorgio Marchetti. W rolę losującego wcielił się ambasador mistrzostw, były reprezentant Polski Marek Koźmiński.

Nie miał jednak zbyt szczęśliwej ręki dla Bydgoszczy. Nie wylosował Szwedów czy Niemców i Anglików. Po kolei wyjmował kulki z nazwami Portugalii, Serbii, Macedonii i Hiszpanii.

Los tak chciał

W grupie A (Lublin, Kielce) zagra Polska oraz Szwecja, Słowacja, Anglia. W grupie C (Kraków, Tychy) są Niemcy, Czechy, Włochy, Dania.

- Los tak zdecydował, nie ma teraz co narzekać - mówił zaraz po losowaniu Rafał Bruski. Znacznie bardziej optymistyczny był Eugeniusz Nowak, wiceprezes PZPN i szef regionalnego związku piłki nożnej.

- Stawiałem, że w grupie B grać będą Hiszpanie, Portugalczycy i Serbowie. Po cichu liczyłem, że zamiast Macedonii będą Włochy. Ale nie udało się. Cieszmy się, że w ogóle w Bydgoszczy będziemy mieć tę imprezę.

Mistrzostwa Europy U21 odbędą się w naszym kraju w czerwcu przyszłego roku. Wiadomo, że w wolnej sprzedaży będzie 323 821 biletów oraz ponad 7 tys. wejściówek VIP. Ich sprzedaż rozpocznie się w lutym 2017 roku. Będzie je można nabyć m.in. przez portal kupbilet.pl. Ceny biletów mają być znane 15 grudnia tego roku. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, nie mają być wygórowane.

Więcej o: