Jonsson i Sundstroem już w półfinale

Szwedzka żużlowa Elitserien wkracza w decydującą fazę. Andreas Jonsson i Linus Sundstroem jako jedyni poloniści będą walczyć o medale


Najmniej problemów z awansem do półfinałów miała Dackarna Malilla. Drużyna Andreasa Jonssona pokonała (52:44) na wyjeździe Rospiggarnę Hallstavik, było to drugie ćwierćfinałowe zwycięstwo z rzędu Dackarny. Szwed tradycyjnie nie zawiódł, zdobył bowiem dziewięć punktów. Bydgoszczanin pokonał m.in. Grega Hancocka, Janusza Kołodzieja oraz Charliego Gjedde. W swoim czwartym starcie co prawda Jonsson niegroźnie upadł, ale już po chwili o własnych siłach opuścił tor w Hallstavik i kontynuował jazdę.

W ekipie Rospiggarny po raz kolejny zabrakło Jonasa Davidssona, ale wszystko wskazuje na to, że jego niemal dwumiesięczna przerwa w startach po kontuzji żeber dobiega powoli końca. Według angielskiego promotora i byłego żużlowca Johna Cooka z Lakeside - brytyjskiej drużyny polonisty - Davidsson przyjedzie do Bydgoszczy już w najbliższą niedzielę. Żużlowiec próbował już swoich sił na motocyklu, trening wypadł na tyle obiecująco, że zdecydował się przyjechać na mecz z Intarem Ostrów Wlkp.

Nieźle wypadł także Linus Sundstroem, który jest zakontraktowany w Polonii, ale ani razu nie wystąpił jeszcze w jej barwach w tegorocznym sezonie. Sundstroem wywalczył pięć "oczek", jednak jego Piraterna nie była w stanie zagrozić Vetlandzie. Zawiedli zwłaszcza doświadczeni zawodnicy "Piratów", czyli Damian Baliński, Robert Kościecha i Michael Max. Cała trójka uzbierała łącznie tylko 11. punktów. Zespół z Motali przegrał 39:57, ale dzięki lepszemu bilansowi małych punktów również znalazł się w czołowej czwórce.

Do Elitserien awansował zespół Vargarny Norrkoeping, wcześniej szeregi najlepszych drużyn w Szwecji opuściła Masarna Avesta, której barw broni m.in. Emil Sajfutdinow.

Bydgoscy działacze informują, że piąte spotkanie fazy play-off, pomiędzy Polonią a Lotosem Gdańsk zostanie rozegrane o godz. 17, czyli godzinę później niż pierwotnie ustalono. Powodem zmiany jest telewizyjna transmisja w stacji Polsat Sport.

Wyniki:

Rospiggarna Hallstavik - Dackarna Malilla 44:52

Rospiggarna: Hancock 18, Gjedde 3, Kołodziej 2, Słaboń 9, Shields - zawodnik zastępowany, McGowan 7, A. Messing 4; Dackarna: Andersen 12, Zengota 3, F. Lindgren 11, P. Karlsson 9, Jonsson 9 (3, 2, 2, u, 2), Klindt 5, L. Lindgren 3Elit Vetlanda - Piraterna Motala 57:39

Vetlanda: Holta 14, Richardson 11, Hampel 11, Ząbik 4,Crump 12,Mellgren 1, R. Aspegren 4; Piraterna: Baliński 4, Kościecha 4, Walasek 11, Max 3, Sullivan 7, Mich. Szczepaniak 5, L. Sundstroem 5 (3, 0, -, 2)Inne mecze: Lejonen Gislaved - Indianerna Kumla 58:38Terminarz półfinałów Elitserien:

23 września: Piraterna - Lejonen, Dackarna - Vetlanda; 24 września: Lejonen - Piraterna, Vetlanda - Dackarna