Rewolucji przed meczem ze Stalą nie będzie

Jonas Davidsson wróci do Polonii na mecz ze Stalą. Pozostanie w składzie Krzysztof Buczkowski. Miejsce w nim straci Marcin Jędrzejewski. To najbardziej prawdopodobne roszady w zespole. - Żadnych rewolucyjnych zmian nie mam zamiaru robić - zapowiada trener bydgoskiej drużyny Zenon Plech


W niedzielę wieczorem okaże się, czy Polonia będzie mieć już bezpieczne miejsce w ekstralidze. Zdecyduje o tym spotkanie z gorzowską Stalą (początek o 20). Układ w tabeli ekstraligi jest bowiem dość przejrzysty. Bydgoszczanom powinno wystarczyć 11 pkt do zajęcia 6. pozycji gwarantującej utrzymanie (obecnie ma 9). Chyba żeby drużynie wrocławskiego Atlasu udało się wygrać na wyjeździe w Gdańsku. Wówczas los polonistów będzie zależeć od wyniku ostatniej kolejki i pojedynku bydgoszczan we Wrocławiu.

Siódmego obecnie w tabeli Lotosu bać się nie trzeba. Nawet jeśli pokona za trzy punkty (dwa za zwycięstwo i bonus) Atlasa u siebie w tę niedzielę, nie będzie mieć szans w Toruniu. Z dwóch powodów: Unibax to zwycięzca rundy zasadniczej i bardzo dobra drużyna, a poza tym derby, które nas czekają w play-off, to dla torunian i bydgoszczan komplet widzów na trybunach i około 300 tys. zł w klubowej kasie.

Dlatego właśnie mecz ze Stalą jest tak ważny dla bydgoszczan. - I nie będzie to łatwe spotkanie - mówi Plech. Gorzowianie z Tomaszem Gollobem, Rune Holtą, Matejem Zagarem, Peterem Karlssonem to silna ekipa. Kluczową dla sukcesu sprawą jest więc dla Polonii wykorzystanie wszystkich atutów.

Rzecz pierwsza: skład zespołu. - Nie mam zamiaru planować żadnych rewolucyjnych zmian w składzie. Nie chodzi o to, żeby nieustannie mieszać w zestawieniu personalnym. Musimy zrobić wszystko, żeby dojechać spokojnie do końca sezonu, a po to trzeba zająć bezpieczne miejsce w tabeli - ocenia szkoleniowiec Polonii. Ma rację, ale też nawet gdyby chciał, to rewolucji w zespole zrobić by nie był w stanie. Pozycja Andreasa Jonssona, Emila Sajfutdinowa, Antonio Lindbäcka jest niepodważalna. Drugim juniorem i tak będzie Szymon Woźniak. Pozostaje tylko pytanie: dla kogo z czwórki: Tomasz Chrzanowski, Jonas Davidsson, Krzysztof Buczkowski, Marcin Jędrzejewski zabraknie miejsca w niedzielny wieczór.

Plech jest zwolennikiem Szweda - Proszę zobaczyć, jaki był wynik Davidssona w poniedziałek w lidze angielskiej. Przecież on zrobił niemal komplet punktów. Nie jeździł ze słabymi zawodnikami, pokonał Chrisa Holdera, Bjarne Pedersena i Lee Richardsona. To mi daje dużo do myślenia - opowiadał wczoraj "Gazecie" Plech.

Davidsson zawodzi jednak w Bydgoszczy (śr. w biegu u siebie 1,045 pkt). Lepszy od niego jest Buczkowski (przeciętnie na własnym torze 1,45 pkt) i Tomasz Chrzanowski (śr. w biegu 1,174) oraz Marcin Jędrzejewski (śr. 1,2), który startował jednak najmniej.

Udany występ Buczkowskiego w meczu z Włókniarzem da mu też miejsce w pojedynku z gorzowianami. Podobnie będzie także z Chrzanowskim. Plechowi pozostanie więc dylemat: Davidsson (dobry na starcie, ale słabo sobie radzący w walce na dystansie po przegranym wyjściu spod taśmy) czy waleczny, ale najmniej sprawdzony Jędrzejewski (tylko 3 mecze w tym sezonie). - Zastanawiam się ciągle nad zestawieniem. To wszystko musi mieć sens. Jedno złe ustawienie w składzie może zepsuć wszystko - mówi Plech.

Drugim atutem powinna być atmosfera w ekipie. - Bardzo nam pomogło spotkanie przed meczem z Lotosem. Wiele sobie wyjaśniliśmy i powiedzieliśmy, jak pomagać w trakcie biegu - chwalił pomysł wspólnej kolacji na statku Andreas Jonsson. - Takie spotkanie integracyjne musi przynieść zawsze coś konkretnego. Jeśli da taki skutek, jest potrzebne - mówi Plech.Koniec ekstraligi

W ostatnich dwóch kolejkach rundy zasadniczej rozstrzygną się losy zespołu, który zajmie szóste miejsce i utrzyma się w ekstralidze oraz siódme i ósme (te zespoły będą walczyć o pozostanie). W przypadku równej ilości punktów o kolejności decyduje bilans bezpośrednich pojedynków. Polonia ma równy bilans z Lotosem (wtedy rozstrzygają małe punkty z całego sezonu). Z Atlasem spotka się jeszcze w ostatniej kolejce.13. kolejka (26 lipca) *

Polonia - Stal Gorzów (31:59)

Lotos - Atlas (41:49)14. kolejka (2 sierpnia)

Atlas - Polonia (43:47)

Unibax - Lotos (49:41)

* w nawiasach wyniki meczów z pierwszej rundy, lepszy w dwumeczu otrzyma dodatkowy punkt w tabeliTabela ekstraligi

1. Unibax1224+65
2. Unia1117+76
3. Falubaz1116+101
4. Stal1114-9
5. Włókniarz1012-32
6. Polonia129-82
7. Lotos127-66
8. Atlas116-53