ME siatkarek: Ewa Kowalkowska mówi, jaki jest Piotr Makowski

- Zamień ja na my, a zespół będzie wygrany; to zdanie Piotr Makowski ciągle nam powtarza - mówi Ewa Kowalkowska, kapitan bydgoskiego Centrostalu o swoim klubowym trenerze, który staje przed szansą doprowadzenia reprezentacji Polski do medalu w mistrzostwach Europy
Makowski poprowadzi dziś polskie siatkarki w meczu z Holandią, półfinale mistrzostw Europy. Jutro będzie walczyć o medal: złoty lub brązowy.

Wojciech Borakiewicz: Czy Piotr Makowski poradzi sobie w tej próbie, najtrudniejszej ze wszystkich, które do tej pory przeżywał w Łodzi?

Ewa Kowalkowska: Sądzę, że nasz trener już sobie poradził. Widzę, jak dziewczyny z reprezentacji reagują na to, co mówi w czasie przerw. Słuchają go. Jego rady, wypowiadane ze spokojem, bez emocji, które czasem mogą tylko szkodzić, są bardzo konkretne. W trakcie meczu z Rosją podpowiedział kilka razy rzeczy, które się potem sprawdziły i pozwoliły dziewczynom wygrać akcję i przerwać dobrą passę Rosjanek. Takimi rzeczami zdobywa się zaufanie zespołu. Po latach współpracy wiem, ze trener Makowski potrafi przekonać do swojej wizji gry, widać, że siatkarki z reprezentacji także.

Jak to robi?

- Tak samo, jak to uczynił pięć lat temu, kiedy przyszedł do zespołu seniorskiego Centrostalu. Miał wtedy 36 lat, był więc młodym szkoleniowcem. Przekonałyśmy się szybko, że ten facet żyje tym, co robi. To wtedy było dla mnie najważniejsze. Umie także słuchać. Kiedy coś nie idzie w ustalonej taktyce, potrafi wysłuchać, co mówią o tym zawodniczki. Nie jest z takich trenerów, którzy zawsze mają rację. I jak trzeba, potrafi powiedzieć "przepraszam", a to wcale nie jest takie częste.

Czyli to bardziej kolega niż trenerski kat?

- Partner. To najlepsze określenie. Na treningach i meczach jest bardzo wymagający. Walka i praca - te rzeczy trener najczęściej podkreśla jako najważniejsze. Jest także dobrym psychologiem, bo pracować z kobietami trzeba także umieć.

Na czym to polega?

- Rozumie, że każdy może mieć słabszy dzień. To potrafi wybaczyć.

A czego nie wybacza?

- Niechlujstwa i niedbałości na treningu i w meczu. Te dwie rzeczy go denerwują. Trener sam mówi zresztą, że za szybko wybucha, szczególnie na treningu. Jeśli by szukać wad, to jest właśnie ta cecha. Ważne jednak, że nie znosi niewyjaśnionych sytuacji, także tych konfliktowych. Ściskam kciuki, żeby drużynie i jemu udało się zdobyć medal. To byłaby wielka sprawa.