Światowe skakanie Iwana Uchowa

- Jeśli ktoś może pobić rekord Javiera Sotomayora, to z pewnością jest nim Iwan Uchow - mówi mistrz świata w skoku wzwyż z Osaki Donald Thomas. - Przyjdźcie do hali, zobaczycie, czy to mi się uda - zaprasza do Łuczniczki rosyjska gwiazda lekkiej atletyki. Jest wielka szansa, że w mityngu Pedro's Cup może zostać po raz pierwszy pobity rekord świata.
Starała się o to w jednej z poprzednich edycji bydgoskich zawodów tyczkarka Jelena Isinbajewa. W środę skakać będzie po halowy rekord w skoku wzwyż jej rodak, Iwan Uchow. Musi pokonać poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,44 m. Leży to absolutnie w możliwościach długowłosego zawodnika rodem z Czelabińska. 25-letni lekkoatleta jest specjalistą od skakania w hali. W zawodach rozgrywanych pod dachem odnosił swe największe sukcesy. Dwa lata temu w Pireusie skoczył aż 2.40 (to jego rekord życiowy w hali, na otwartym powietrzu skoczył 4 cm mniej). Jest halowym mistrzem świata z 2010 roku. W Barcelonie podczas mistrzostw Europy na stadionie zajął drugie miejsce.

Wyrównana walka o zwycięstwo będzie się toczyć w skoku o tyczce kobiet. Polki Monika Pyrek i Anna Rogowska, która skoczyła już 4,70, oraz Rosjanka Swietłana Fieofanowa i Niemka Silke Spiegelburg gwarantują emocje. - Mam ogromne chęci, żeby skoczyć w Bydgoszczy wysoko. Możliwości też są, co pokazał konkurs w Doniecku. Czy to może być wynik w granicach rekordu Polski, zobaczymy - stwierdziła Rogowska.

Konkurs pchnięcia kulą ma faworyta - jest nim Amerykanin Ryan Whiting, który już w tym sezonie pokonał samego Christiana Cantwella. Nie zobaczymy dziś w akcji Tomasza Majewskiego, który zrezygnował ze startów w hali. Będzie w Bydgoszczy komentował kulę dla TVP.Początek zawodów w hali Łuczniczka o 17. Ceny biletów: 12 i 8 zł

25

tysięcy euro

wynosi premia za pobicie rekordu świata podczas Pedro's Cup

Lista uczestników Pedro's Cup:

Skok o tyczce:

Anna Rogowska, Monika Pyrek, Karmen Bunikowska (Polska), Swietłana Fieofanowa (Rosja), Silke Spiegelburg (Niemcy), Kate Dennison, Holly Bleasdale (W. Brytania)

Skok wzwyż:

Iwan Uchow (Rosja), Robert Wolski, Wojciech Theiner, Konrad Owczarek, Jarosław Rutkowski (Polska), Giullio i Nicola Ciotti (Włochy), Dusty Jonas (USA), Donald Thomas (Bahama), Jaroslav Baba (Czechy), Victor Moya (Kuba), Mutaz Barshim, Rashid Al.-Mannai (Katar)

Pchnięcie kulą:

Ryan Whiting, Adam Nelson (USA), Ralf Bartels, Andy Dietmar (Niemcy), Nedzad Mulebegović (Chorwacja), Marco Fortes (Portugalia), Maris Urtans (Łotwa), Kamil Zbroszczyk (Polska)