Sport.pl

Żużlowcy świętują rocznice

90 lat Polonii Bydgoszcz, 65 lat jej sekcji żużlowej. W tym roku czeka kibiców bydgoskiego speedwaya kilka jubileuszów. Pierwsze święto w niedzielę. Nagrodę za tytuł sportowca 90-lecia klubu odbierze Tomasz Gollob


Niedzielne Kryterium Asów też jest zresztą jubileuszowe. To trzydziesty już turniej (nie licząc 10 rozegranych w latach 50.), który swój początek miał w 1982 roku, kiedy zwyciężył Marek Ziarnik. Wyjątkowość imprezy tegorocznej polega także na tym, że nagrodę otrzyma zwycięzca plebiscytu na sportowca 90-lecia klubu, który zorganizowało Stowarzyszenie Pomagamy Polonii oraz "Gazeta". Przypomnijmy, że jego triumfatorem został Tomasz Gollob. Mistrz świata odbierze w obecności tysięcy kibiców puchar za zwycięstwo. Gollob wygrał styczniowy plebiscyt na ostatniej prostej. Do ostatniego dnia jego fani walczyli z sympatykami Mieczysława Połukarda. Oddano na niego 7100 głosów, w sumie przez miesiąc ponad 13 tys. głosów oddano na wszystkich dwudziestu kandydatów.

Plebiscyt był ostatnim akcentem obchodzonego w 2010 roku 90-lecia powstania Polonii Bydgoszcz. Uroczyste wręczenie laurów nastąpi w niedzielę podczas XXX Jubileuszowego Kryterium Asów. - Przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania - mówi Marcin Stawluk ze Stowarzyszenia Pomagamy Polonii, pomysłodawcy i współorganizatora takiego zaakcentowania jubileuszu.

W niedzielę przed zawodami nagrody odbierze pierwsza trójka. Poza Tomaszem Gollobem na podium stanęli nieżyjący już Mieczysław Połukard i Marian Norkowski - najlepszy piłkarz w dziejach Polonii. Puchary odbiorą rodziny sportowców. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wręczy nagrodę Tomaszowi Gollobowi.

Najważniejsze także, że najlepszy sportowiec w dziejach Polonii wystartuje także na torze. Jego występ to okazja do kolejnego jubileuszu. Jeśli wygra, zaliczy piętnasty w swojej karierze triumf w Kryterium Asów. - Nie należy zapominać o 65-leciu sekcji żużlowej, które przypada na 2011 rok - mówi Jerzy Kanclerz, dyrektor sportowy Polonii Bydgoszcz. - Jeżeli dodamy do tego, że Tomek wylosował piąty numer startowy, to musi się coś niezwykłego za tym kryć - dodaje.

Fakt, że Gollob wystartuje w niedzielnym Kryterium Asów, to sukces nowych szefów Polonii. Ostatni raz startował w zawodach w 2008 roku, jednak był to jednorazowy epizod po roku 2003, kiedy zakończył się okres nieprzerwanych, 13-letnich, startów mistrza świata w kryterium.

Obsada tegorocznego turnieju będzie bardzo mocna. Gollob zmierzy się z Emilem Sajfutdinowem, który wygrał zawody w 2010 roku. Kibice zobaczą, w jakiej formie znajduje się Rosjanin, wracający po kontuzji, największy pechowiec ubiegłego roku. Jako ostatni do grona uczestników dołączył były mistrz świata Nicki Pedersen. Ciekawić może na pewno występ Artioma Łaguty, młodego Rosjanina, który przebojem wygrał zeszłoroczne Grand Prix Challenge i będzie w tym sezonie walczył z najlepszymi o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata.

Stawkę zawodników z Grand Prix w bydgoskim turnieju inaugurującym sezon uzupełni Rune Holta, który w przyszłym sezonie startował będzie w barwach Unibaxu Toruń. Praktycznie cała szesnastka może walczyć o czołowe pozycje.

Wśród niej jest czterech polonistów. Poza Sajfutdinowem, pojadą Grzegorz Walasek, Tomasz Gapiński i Robert Kościecha. Właśnie Gapiński, nowy zawodnik w Polonii, najlepiej spisał się we wczorajszym sparingu drużyny z Unibaksem Toruń. To pierwszy taki sprawdzian naszej drużyny w tym roku. Na Motoarenie Gapiński zdobył 8 punktów - tyle samo zaliczył Sajfutdinow.Więcej o: