Startuje liga żużlowych milionerów. Inauguracja PGE Ekstraligi

Siatkarska PlusLiga walczy o miano najlepszej w świecie z krezusami z Rosji. Żużlowa PGE Ekstraliga nie ma żadnych konkurentów. W Polsce startują bez wyjątku najlepsi na świecie i zarabiają na naszych torach najwięcej pieniędzy. Kandydatów do złota jest czterech.
Osiem drużyn z Gorzowa, Leszna, Tarnowa, Zielonej Góry, Torunia, Wrocławia, Rzeszowa i Grudziądza tworzy w tym sezonie PGE Ekstraligę. Żużlowe rozgrywki startują w tym sezonie pod nową nazwą i ze świeżą umową na transmisje telewizyjne z platformą nc+. Większe pieniądze z obu źródeł to dla żużlowej ekstraligi krok w przyszłość i jeden ze sposobów na uniknięcie kryzysu, z którym walczy speedway.

Zła konkurencja

Przyczyny kłopotów były dwie: z jednej strony zbyt mało zawodników najwyższej światowej klasy do zatrudnienia w polskich klubach; z drugiej - niepowstrzymana ambicja ich szefów, żeby mieć asy w swych zespołach. Niezdrowa konkurencja powodowała podpisywanie coraz wyższych kontraktów, przekraczających już grubo 2 mln złotych rocznie dla najlepszych. Takich pieniędzy nie było jednak w polskim speedwayu. Rosła więc spirala zadłużenia.

- Wielokrotnie powtarzałem, że od prezesów klubów żużlowych zależy najwięcej. W ich rękach spoczywają narzędzia do prowadzenia polityki finansowej. Głównym narzędziem jest zdrowy rozsądek. Kilka ostatnich miesięcy pokazało, że ten zdrowy rozsądek jest możliwy. Może nie wszędzie, ale ja osobiście nalegam, by myśleć o tym, ile ma się do wydania, a nie ile będzie trzeba wydać. Od tego trzeba zacząć, tworząc każdy budżet. Proces zmian w polskim żużlu jest długoletni. Nie da się zrobić w rok czy dwa porządku po minionych latach, gdy działo się źle - mówi prezes PGE Ekstraligi Wojciech Stępniewski. Poprzedni sezon zakończył się najgorzej dla klubów z Gdańska i Częstochowy, które zajęły dwa ostatnie miejsca. Spółki Wybrzeże i Włókniarz nie zdołały spłacić zadłużenia wobec zawodników i Polski Związek Motorowy nie przyznał im licencji. Żużla w Częstochowie nie będzie w ogóle w tym roku, a zespół z Gdańska się uratował, ale wystartuje tylko w II lidze (trzeci poziom rozgrywek). Zabraknie także, lecz tylko na rok, drużyny w Opolu, gdzie upadł Kolejarz, klub Jerzego Szczakiela - pierwszego, polskiego mistrza świata. Na włosku wisiał los Polonii Bydgoszcz i KMŻ Lublin, które jednak dostały od PZMot licencje warunkowe.

To problemy klubów na poziomie I i II ligi, lecz po spadku Wybrzeża i Włókniarza były nawet kłopoty z uzupełnieniem składu ekstraligi. Siódmym zespołem został zwycięzca rozgrywek I-ligowych, PGE Stal Rzeszów, ale już druga ekipa, Orzeł Łódź, zrezygnowała z powodów finansowych z prawa do awansu. Ósmą drużynę trzeba było wyłonić poprzez konkurs ofert ogłoszony przez Polski Związek Motorowy. W ten sposób do składu PGE Ekstraligi dołączył GKM Grudziądz, który zatrudnił Tomasza Golloba, najlepszego żużlowca w dziejach polskiego speedwaya.

Jak w przyszłości uniknąć problemów? - pytamy prezesa PGE Ekstraligi

- Należy szybciej uzyskiwać wiedzę na temat sytuacji finansowej w klubach. W nowym sezonie kluby muszą spełniać wskaźniki finansowe. Zespół licencyjny na stałe będzie współpracowała z biegłym rewidentem, a ten co miesiąc będzie badał aktualną sytuację finansową klubów. Zostanie zmieniony również rok obrachunkowy tak, aby odpowiadał długości sezonu żużlowego. Do tej pory raport składany był ze stanem na 31 października. Listopad i grudzień czasami zmieniały obraz sytuacji finansowej klubów. Teraz kluby będą składały raport z tego co wypracowały na podstawie bieżącej oceny biegłego. Będziemy szybciej wiedzieć, gdy gdzieś zacznie dziać się źle - odpowiada Stępniewski.

Nowa perspektywa

Dodatkowe pieniądze - i to przynajmniej przez trzy najbliższe lata - wpłyną do klubów dzięki nowym umowom ze sponsorem tytularnym ligi i sprzedaży praw transmisyjnych. Platforma nc+ kupiła je do roku 2018 za 25 mln złotych. Po raz pierwszy w historii wszystkie mecze pierwszej kolejki (5-6 kwietnia) będą transmitowane na żywo. Niedawno podpisana umowa z koncernem PGE na lata 2015-2017 da ekstralidze ok. 7,5 mln złotych. - Umowa sprzyja rozwojowi żużla w Polsce, a dla PGE to świetna inwestycja w promocję marki oraz sposób na zwiększenie jej rozpoznawalności - ocenił prezes PGE Marek Woszczyk. - Cieszę się, że tak solidny partner został sponsorem tytularnym najlepszej ligi żużlowej świata. To świetna wiadomość także dla klubów, bowiem do ich kas będą wpływać większe środki. Widać, że wartość Ekstraligi cały czas wzrasta - powiedział prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski, a Gollob dodał - Nasza dyscyplina się rozwija, czego kolejnym przykładem jest Grand Prix na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Jego nowy zespół z Grudziądza nie jest faworytem do medalu. Będzie się bił o utrzymanie z ekipami z Wrocławia, Tarnowa i Rzeszowa. Pozostałe cztery zespoły to już kandydaci do podium, dlatego rywalizacja w tym sezonie zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Mistrzowskiego tytułu broni Stal Gorzów, która nie zmieniła swego ubiegłorocznego składu z wicemistrzem świata, Krzysztofem Kasprzakiem na czele. Kosmetycznych zmian dokonał SPAR Falubaz Zielona Góra. Mistrz z 2011 i 2013 roku zajął w minionym sezonie 4. miejsce, ale chce wrócić na tron. Najbardziej zmieniły się składy KS Toruń (poprzednio Unibax) oraz Fogo Unii Leszno. Torunianie wzmocnili się świetnym Rosjaninem, Grigorijem Łagutą. Jego rodak, Emil Sajfutdinow, powędrował za to z Torunia do Leszna, gdzie pojedzie z 3-krotnym mistrzem świata, Nickim Pedersenem.Liczby sezonu

10,5 mln zł

to budżet zespołu SPAR Falubaz Zielona Góra, najwyższy w ekstralidze1,8 mln zł

zarobi w Lesznie Emil Sajfutdinow, najwięcej z zawodników PGE Ekstraligi

Składy drużyn PGE Ekstraligi

Moneymakesmoney.pl Stal Gorzów:

Krzysztof Kasprzak, Niels Kristian Iversen, Matej Zagar, Linus Sundstroem, Tomasz Gapiński oraz juniorzy: Bartosz Zmarzlik, Adrian Cyfer

SPAR Falubaz Z. Góra:

Piotr Protasiewicz, Grzegorz Walasek, Jarosław Hampel, Andreas Jonsson, Patryk Dudek oraz Krystian Pieszczek, Adam Strzelec

KS Toruń:

Chris Holder, Grigorij Łaguta, Adrian Miedziński, Jason Doyle, Kacper Gomólski oraz Oskar Fajfer, Paweł Przedpełski.

Fogo Unia Leszno:

Nicki Pedersen, Emil Sajfutdinow, Przemysław Pawlicki, Tobiasz Musielak, Grzegorz Zengota oraz Piotr Pawlicki, Bartosz Smektała

Grupa Azoty Unia Tarnów:

Janusz Kołodziej, Kenneth Bjerre, Martin Vaculik, Leon Madsen, Artur Mroczka oraz Mateusz Borowicz, Ernest Koza.

Betard Sparta Wrocław

Tai Woffinden, Maciej Janowski, Tomasz Jędrzejak, Michael Jepsen Jensen, Vaclav Milik oraz Nikolaj Busk Jakobsen, Maksym Drabik

PGE Stal Rzeszów

Greg Hancock, Peter Kildemand, Hans Andersen, Dawid Lampart, Peter Ljung oraz Artur Czaja, Krystian Rempała

GKM Grudziądz

Tomasz Gollob, Artiom Łaguta, Krzysztof Buczkowski, Rafał Okoniewski, Jurica Pavlic oraz Mike Trzensiok, Marcin Nowak

Terminarz PGE Ekstraligi

Część zasadnicza

2 runda - 12 kwietnia (niedziela). KS Toruń - Betard Sparta Wrocław, SPAR Falubaz Zielona Góra - PGE Stal Rzeszów, Fogo Unia Leszno - GKM Grudziądz, Unia Tarnów - Moneymakesmoney.pl Gorzów.

3 runda - 26 kwietnia (niedziela). Zielona Góra - Toruń, Rzeszów - Wrocław, Leszno - Tarnów, Grudziądz - Gorzów.

4 runda - 10 maja (niedziela). Tarnów - Zielona Góra, Wrocław - Grudziądz, Gorzów - Leszno, Toruń - Rzeszów.

1. runda - 17 maja (przełożona z 5 i 6 kwietnia). Wrocław - Zielona Góra, Stal Gorzów - Toruń, Grudziądz - Tarnów, Rzeszów - Leszno.

5 runda - 24 maja (niedziela). Wrocław - Tarnów, Zielona Góra - Gorzów, Leszno - Toruń, Grudziądz - Rzeszów.

6 runda - 31 maja (niedziela). Wrocław - Gorzów, Zielona Góra - Leszno, Rzeszów - Tarnów, Toruń - Grudziądz.

7 runda - 4 czerwca (czwartek). Wrocław - Leszno, Tarnów - Toruń, Gorzów - Rzeszów, Grudziądz - Zielona Góra.

8 runda - 14 czerwca (niedziela). Tarnów - Grudziądz, Zielona Góra - Wrocław, Leszno - Rzeszów, Toruń - Gorzów.

9 runda - 21 czerwca (niedziela). Wrocław - Toruń, Gorzów - Tarnów, Rzeszów - Zielona Góra, Grudziądz - Leszno.

10 runda - 26 i 28 czerwca (piątek, niedziela). Tarnów - Leszno (26 czerwca), Wrocław - Rzeszów, Gorzów - Grudziądz, Toruń - Zielona Góra.

11 runda - 26 lipca (niedziela). Zielona Góra - Tarnów, Rzeszów - Toruń, Leszno - Gorzów, Grudziądz - Wrocław.

12 runda - 9 sierpnia (niedziela). Tarnów - Wrocław, Gorzów - Zielona Góra, Rzeszów - Grudziądz, Toruń - Leszno.

13 runda - 14 i 16 sierpnia (piątek, niedziela). Leszno - Zielona Góra (14 sierpnia), Gorzów - Wrocław, Grudziądz - Toruń, Tarnów - Rzeszów.

14 runda - 23 sierpnia (niedziela). Zielona Góra - Grudziądz, Rzeszów - Gorzów, Leszno - Wrocław, Toruń - Tarnów.

Półfinały: 6 i 13 września.

Finał i pojedynek o 3. miejsce - 20 i 27 września.