Sport.pl

Gollob chce kupić klub-legendę polskiego żużla

Władysław Gollob jest chętny do kupienia bydgoskiej Polonii. Ojciec najlepszego polskiego żużlowca w dziejach tego sportu stawia warunki: - Nikt nie wtrąca się do moich działań.
Gollob zgłosił chęć uratowania klubu w redakcji Expressu Bydgoskiego - Mój wstępny warunek jest taki, że działam jako jednoosobowy zarząd i nikt nie wtrąca się do moich działań - mówi Władysław Gollob.

Bydgoska Polonia jest na skraju upadku. Obecny szef klubu Andrzej Polkowski zgłosił do sądu wniosek o upadłość. Jest on jednak na razie zawieszony do 20 lipca. W tym miesiącu bowiem Polonia, która jest własnością miasta, miała zostać sprzedana. W czwartek jednak prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ogłosił, że transakcja nie dojdzie do skutku. W ostatniej chwili wycofał się jedyny oferent, Bydgoskie Towarzystwo Żużlowe, choć cały klub kosztował tylko 1229 złotych. Ile Gollob musiałby dać za Polonię 

Miasto gwarantowało wsparcie finansowe - 2 mln na rok aż do końca 2019 - w sumie 8,5 mln zł, licząc dodatkowo 500 tys. w tym roku. Dawało także bezpłatnie stadion przy ul. Sportowej w użytkowanie.

Ratusz stawiał dwa warunki. Pierwszym było utrzymanie drużyny żużlowej, ale bez określenia celu sportowego i poziomu rozgrywek. Obecnie Polonia występuje w I lidze, słabsza jest jeszcze druga liga. Drugi warunek to spłata gwarantowanych zobowiązań spółki. I to już problem, bo długi wynoszą obecnie prawie 4 mln zł. Poprzedni rok Polonia zakończyła ze stratą 933 tys. zł, a zobowiązania wynosiły 3,6 mln. Większość z nich stanowił niespłacany od 2013 roku kredyt w wysokości 2,4 mln.

W I lidze najbiedniejsza jest obecnie Wanda Kraków - wyda w ciągu roku 2 mln złotych. Za milion złotych można ewentualnie startować w II lidze. Tak nisko bydgoska Polonia jeszcze nie upadła.

Gollob twierdzi, że za pieniądze, które gwarantuje miasto, podoła zadaniu - Kiedyś drugą ligę przejeździłem z Gwardią Warszawa za 400 tys. zł - mówi ojciec Tomasza, który próbował reaktywować żużel w stolicy w latach 2000-2003.

Bydgoski ratusz już zapowiedział, że przeprowadzi kolejną próbę sprzedaży Polonii. Cena - 1229 zł - nie byłaby wyższa, bo to przecież zaledwie grosz za jedną akcję. Jeśli Władysław Gollob się zgłosi i przyjmie wszystkie warunki miasta dotyczące finansowania, nic raczej nie stanie na przeszkodzie, żeby kupił Polonię, 7-krotnego mistrza Polski.

Jesteś kibicem z Bydgoszczy? Dyskutuj i dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz

Więcej o:
"/> Tak wygląda tabela "polskiej" grupy el. Euro 2020! Sensacja na koniec
 
 • Łukasz Piszczek: Na mundialu było niezbyt miło. A do tego te historie, które były rozkręcane w mediach... Chore Łukasz Piszczek: Na mundialu było niezbyt miło. A do tego te historie, które były rozkręcane w mediach... Chore
 • Komentarze (6)
  Gollob chce kupić klub-legendę polskiego żużla
  Zaloguj się
  • pawelikbdg

   Oceniono 44 razy 22

   Trzymam kciuki za Władka. Szykuje się nam drugi Pan Witold Skrzydlewski Polskiego ŻUŻLA. Mam tylko nadzieję, że Pan Prezydent Rafał nie będzie stał na przeszkodzie i nie zablokuje możliwości uratowania naszej ukochanej dyscypliny. Chodzą bowiem słuchy, że UKW chce te tereny zagarnąć za darmochę.

  • swiniopasswiniopasa

   Oceniono 26 razy 10

   No to mu sprzedajcie...z dobrodziejstwaem inwentarza. Nie jak Zawiszę Osuchowi.

  • z1946b

   Oceniono 46 razy 8

   Gollob już raz doprowadził ten klub prawie do upadku, tym razem dokończy dzieła?

  • y.woodoo

   Oceniono 12 razy 6

   Rozumiem ze jego program jest typowo polski, taki katolicki, stosowany od tysiaca lat. Wy (sponsorzy) dajacie kase a ja rzadze i do niczego mi sie nie wpyerdalac, ja mam zawsze racje, swieta zreszta.

  • jaz0n

   Oceniono 9 razy 1

   Zyczę Polonii jak najlepiej ale:
   1) ktoś poważnie może porównywac jakąs zamierzchła erę Gwardii Warszawa do czasów obecnych?To w zasadzie pierwszy płotek na którym Władziu sie wykłada. Nawet zakładając że da się trochę zbić ceny kontraktow żuzlowców, to fakt jest taki ze w budżecie jest milion plus ewentualni sponsorzy.
   2) co ma tych sponsorów przyciagnąc? Władysław Gollob? On już w Polonii byl, i na miejscu tych ktorzy licza na jego siłę przyciągania, łudziłbym się raczej że sponsorzy stracili pamięć. Owszem, nazwisko chwytliwe, ale tylko jesli miałoby chodzic o Tomasza Golloba. Tyle że
   3) Tomasz Gollob już w tej chwili cieniuje, ale nie na tyle aby uznać 'ok, na E-ligę jestem za słaby, poświęce swój koniec kariery zeby pomóc klubowi z którego się wywodzę, bez patrzenia na stan konta (indywidualni sponsorzy dadza na starty, bez drenowania skromnego budżetu klubu)'.
   4) Kolejny przedstawiciel klanu Gollobów, czyli Oskar Ajtner-Gollob zapowiada się na totalnego placka, a przecież to byłby kolejny punkt w strategii marketingowej która miałaby przywrócić w Bydgoszczy modę na zużel. Bez niego, lub ewentualnie wielkich pieniedzy od nowych sponsorów, nawet mało prawdopodobny powrót Golloba do Polonii niewiele zmieni.

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX