Dziś wyjazdowa próba Zawiszy z Ruchem. Początek o 15.30

Początek wiosny był udany - zwycięstwo z Olimpią Grudziądz i awans na drugie miejsce w tabeli. Dziś bydgoscy piłkarze spróbują swych sił na wyjeździe. Rywal z Radzionkowa także zaczął jednak dobrze, pokonując w Katowicach GKS.


Wczoraj Piast Gliwice rozgromił Wartę Poznań 3:0 i zmniejszył stratę do bydgoszczan do 2 punktów. Zwycięstwo z Ruchem Radzionków jest więc bardzo potrzebne.

Tydzień temu Ruch wygrał z GKS i to raczej było niespodziewane rozstrzygnięcie, bo Ruch stracił zimą czterech zawodników - dwa braterskie duety futbolowe. Ten mniej znany tworzą Paweł i Piotr Gielowie. O braciach Makach: Mateuszu i Michale było dużo głośniej. Trafili w końcu do ekstraklasowego GKS-u Bełchatów. Promowanie młodych piłkarzy to już niemal tradycja w Radzionkowie. Odejście jednak aż czterech podstawowych zawodników sprawiało, że kibice "Cidrów" z niepokojem czekali na wiosnę.

Zupełnie niepotrzebnie, bo już w pierwszej tegorocznej kolejce Ruch zwyciężył i to nie byle kogo. W śląskich derbach radzionkowianie pokonali 2:1 w Katowicach GKS. Gola i asystę zaliczył Idrissa Cisse. Na tego napastnika z Senegalu najbardziej będą musieli zwrócić uwagę obrońcy Zawiszy. W linii defensywnej znowu będą zmiany. Lewy obrońca Paweł Oleksy musi pauzować za kartki. Zastąpi go Patryk Cuper. Pod znakiem zapytania stoi powrót do zespołu kapitana Łukasza Skrzyńskiego, który jeszcze odczuwa skutki kontuzji - Decyzję o występie podejmiemy przed samym meczem - mówi obrońca, który kierował defensywą Zawiszy. Jeśli Skrzyński nie zagra, zastąpi go ponownie Błażej Jankowski.

Zmiany nastąpią także w drugiej linii, bo pauzować za kartki musi Martins Ekwueme. W środku pola trener Janusz Kubot ma jednak znacznie większą swobodę manewru, bo po urazie gotowy do gry jest Słowak Vladimir Kukol, a w odwodzie mamy jeszcze ofensywnego pomocnika Michała Masłowskiego.

Zadaniem głównie Pawła Strąka będzie neutralizowanie poczynań Piotra Rockiego. 38-letni pomocnik, podobnie, jak to miało miejsce jesienią, także i teraz jest "mózgiem" zespołu z Radzionkowa. Takich weteranów jak Rocki w Ruchu nie ma jednak zbyt wielu. I dotyczy to zarówno piłkarzy, jak i szkoleniowców. Artur Skowronek (30 lat) to bowiem najmłodszy szkoleniowiec w I lidze. To samo dotyczy jego asystenta Grzegorza Mokrego (27).

W tej chwili popularne na Śląsku "Cidry" z 29 oczkami na koncie zajmują dziewiąte miejsce w tabeli I ligi. Tylko wyjątkowy kataklizm mógłby sprawić, że spadną do niższej klasy.

Jesienią Zawisza wygrał 2:1, a zwycięskiego gola w samej końcówce spotkania zdobył Paweł Zawistowski. Celem bydgoskiej drużyny jest zdobyć trzy punkty i obronić drugie miejsce, które gwarantuje awans do ekstraklasy.

Początek meczu w Radzionkowie o 15.30.