Engel, Janas, Beenhakker, Smuda. Wszyscy grali w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

W październiku polska reprezentacja zagra na stadionie Zawiszy z RPA. Każdy z trenerów prowadzących biało-czerwonych w tym stuleciu był z kadrą w Bydgoszczy. Oto historia tych meczów.
Jesteś kibicem z Bydgoszczy? Dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz »

Spotkanie z RPA, które zostanie rozegrane 12 października, cztery dni przed meczem z Anglią w eliminacjach mistrzostw świata, będzie już siódmym meczem polskiej reprezentacji w tym stuleciu w Bydgoszczy. Poprowadzi ją, a to pewne obecnie na 99 procent, trener Waldemar Fornalik.

Wcześniej w Bydgoszczy byli wszyscy selekcjonerzy pracujący z kadrą w XXI wieku. Pierwszy był Jerzy Engel - i to nawet dwa razy.

25. kwietnia 2001 roku Polska - Szkocja zremisowała ze Szkocją 1:1 po golu Radosława Kałużnego. Do dziś bydgoszczanie pamiętają barwną grupę szkockich kibiców w kiltach.

Niemal rok później, kadra Engela, która się przygotowywała do finałów mistrzostw świata w Korei i Japonii zagrała w Bydgoszczy z Rumunią. Przegrała 17 kwietnia 2002 1:2 (gol - Tomasz Hajto). Engel odebrał wtedy Feliksa - nagrodę Gazety dla ludzi sukcesu.

Po przegranym Mundialu w Korei i Japonii nastała epoka Pawła Janasa, który 28 kwietnia 2004 przyjechał do Bydgoszczy na mecz z Irlandią. Ten pojedynek zakończył się remisem 0:0.

Nastały później dwa lata przerwy, a reprezentacją zaczął rządzić Leo Beenhakker. Start eliminacji mistrzostw Europy miał w Bydgoszczy - 2 września 2006 roku. Niedobry był to początek. Polska przegrała z Finlandią 1:3 (gol - Łukasz Garguła). Później jednak zespół Beenhakkera awansował do Euro 2008.

Ostatnie spotkanie z polską reprezentacją kibice w Bydgoszczy mieli trzy lata temu - i to podwójne.

12 sierpnia 2009 Polska pokonała Grecję 2:0. Debiutował wówczas Ludovic Obraniak i strzelił dwa gole, a żegnał się z kadrą Leo Beenhakker.

18 listopada na stadionie Zawiszy witano już nowego selekcjonera, Franciszka Smudę. Polska pokonała Kanadę 1:0, a gola w swym drugim meczu zdobył Maciej Rybus.

WIELKI MECZ ORŁÓW GÓRSKIEGO W BYDGOSZCZY