Średnie polskie miasto - a niezwykła potęga olimpijska

Co dziesiąty sportowiec, który znalazł się w olimpijskiej reprezentacji Polski jest z Bydgoszczy. Co trzeci z zawodników z tego miasta ma w Londynie medalowe szanse. Tak silnej ekipy nie było od pięćdziesięciu lat - czasów Teresy Ciepły i Zdzisława Krzyszkowiaka. Więcej reprezentantów na Londyn ma tylko Warszawa.
Kto z bydgoskich sportowców ma medalowe szanse w Londynie? Jesteś kibicem z Bydgoszczy? Dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz »

Polski Komitet Olimpijski zatwierdził skład olimpijskiej reprezentacji. Jest w niej 216 sportowców. Aż 21 z nich to zawodnicy bydgoskich klubów: Zawiszy, Lotto/Bydgostii, UKS Kopernik i BKS.

To prawdziwa potęga - np. z Trójmiasta pojedzie do Londynu 17 sportowców (licząc wspólnie kluby z Gdańska, Gdyni i Sopotu). Mniej olimpijczyków mają Poznań, Wrocław, Kraków i Łódź.

Do Londynu na pewno pojedzie aż dziesięciu wioślarzy z Bydgoszczy, pięciu lekkoatletów, czterech kajakarzy i dwóch ciężarowców. Bydgoska część olimpijskiej reprezentacji może być jeszcze większa. O kwalifikację ciągle stara się największy pechowiec, tyczkarz Zawiszy Paweł Wojciechowski. Mistrz świata z ub. roku walczy z czasem i kontuzją - naderwanie mięśnia dwugłowego. Z tego powodu nie uzyskał jeszcze krajowego minimum - 5,72 m. Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki obiecywał "Gazecie", że Wojciechowski dostanie więcej czasu. Dotrzymał słowa. Zawiszanin, podobnie jak Anna Rogowska, może zdobyć minimum do 30 lipca - trzy dni wcześniej rozpoczyna się olimpiada.

W Londynie na pewno będzie skakał jego klubowy kolega Łukasz Michalski - czwarty tyczkarz mistrzostw świata w Daegu.

Największe atuty bydgoskiej ekipy na igrzyska, tak silnej nie było od czasów olimpiady w Tokio w 1964 roku, to reprezentanci kajakarstwa, wioślarstwa i podnoszenia ciężarów.

Specjaliści amerykańskiego magazynu USA Today od kilku miesięcy przedstawiają własne medalowe prognozy. Stale typują w nich cztery medale dla bydgoskich sportowców. Najwyżej, na srebro, cenią kajakarza Piotra Siemionowskiego, który popłynie w jedynce na 200 m. Dają też trzy brązowe medale: Beacie Mikołajczyk w K-2 na 500 m, wioślarce Magdalenie Fularczyk w dwójce oraz ciężarowcowi Marcinowi Dołędze. W tej samej dyscyplinie srebro ma wg USA Today przywieźć Adrian Zieliński z Tarpana Mrocza.

W trakcie przygotowań dotknęły naszych faworytów niestety pechowe zdarzenia. O kontuzji Wojciechowskiego już pisaliśmy. Przerwę w treningach i startach miał także Siemionowski. Mikołajczyk musi płynąć z inną partnerką Karoliną Nają. Osobiste nieszczęście dotknęło Fularczyk, której przed Pucharem Świata w Belgradzie zmarł ojciec.

- Śmierć bliskiej osoby to tragedia. Psychicznie Magda sobie poradziła, a pewnie nawet jest jeszcze bardziej zmotywowana, bo medal chciałaby dedykować ojcu - mówi trener kadrowej dwójki Marcin Witkowski. - W tym sezonie dziewczyny wystartowały w dwóch Pucharach Świata i dwa razy zajmowały pozycję na podium [drugie miejsce w Lucernie i trzecie w Monachium]. Świadczy to o tym, że są kandydatkami do olimpijskiego podium - dodaje.

Liczymy także na niespodzianki. Medalowe aspiracje niespodziewanie zgłosiła wioślarska ósemka. Jest w niej aż sześciu, licząc ze sternikiem Danielem Trojanowskim, bydgoszczan. Zwyciężyła w swej prestiżowej konkurencji w ostatnich zawodach Pucharu Świata w Monachium.

Na wodzie mamy jeszcze jeden, ale zupełnie niespodziewany atut, Mateusza Polaczyka w slalomie, w kajakarstwie górskim. Wicemistrz świata reprezentuje barwy Zawiszy. To niezwykle loteryjna konkurencja, ale Polaczyk znajduje się w ścisłej czołówce. Górski kajakarz z bydgoskiego klubu na podium - to byłaby zaskakująca wiadomość.

Igrzyska rozpoczynają się 27 lipca. Już drugiego dnia na tor regatowy w Eton wypłyną wioślarze, a po nich kolejni sportowcy bydgoskich klubów rozpoczną rywalizację o medale.Jakie są nagrody za złoto

720

tys. zł do podziału jest dla całej drużyny siatkarzy

120

tys. zł otrzyma złoty medalista igrzysk

90

tys. zł dostanie za złoto każdy członek konkurencji zespołowej np. osady wioślarskiej

60

tys. zł to nagroda dla trenera mistrza olimpijskiegoMEDALOWE SZANSE POLSKI I BYDGOSZCZYIle medali zdobędą sportowcy z Bydgoszczy w Londynie?
Więcej o: