Dlaczego wojewoda zamknęła trybunę na Zawiszy

Wszystkie mecze, aż do końca rundy jesiennej, na stadionie Zawiszy odbędą się bez udziału kibiców gości. Tak zdecydowała wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes. Oto szczegóły jej decyzji.
Jesteś kibicem z Bydgoszczy? Dyskutuj i dołącz do nas na Facebooku Sport.pl Bydgoszcz »

Zamknięcie stadionu dla kibiców gości na Zawiszy i taka sama decyzja w przypadku stadionu Olimpii Grudziądz wzburzyła kiboli bydgoskiego klubu, którzy szykują się do manifestacji przed Urzędem Wojewódzkim.

Rzecznik wojewody Bartosz Michałek przesłał "Gazecie" i portalowi bydgoszcz.sport.pl wyjaśnienie obu decyzji. Oto one:

"Decyzja jest skutkiem zaniedbań ze strony organizatora meczu piłkarskiego pomiędzy drużynami WKS "Zawisza" Bydgoszcz i GKS Katowice, zakwalifikowanego decyzją Prezydenta Miasta Bydgoszczy jako impreza masowa o podwyższonym ryzyku. Stwierdzone w trakcie trwania meczu zaniedbania znalazły potwierdzenie w decyzji przedstawiciela Prezydenta Miasta Bydgoszczy, który wydał z jego upoważnienia, na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, decyzję o przerwaniu imprezy masowej (meczu) z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Wojewoda na podstawie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych 14 września 2012 r. wydała decyzję zakazującą WKS "Zawisza" Bydgoszcz S.A. z siedzibą w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 163 przeprowadzenia imprez masowych z udziałem publiczności drużyn przyjezdnych.

Decyzja dot. meczów piłki nożnej o mistrzostwo I ligi seniorów w rundzie jesiennej sezonu 2012/2013 , które zostały zaplanowane do rozegrania w terminach ustalonych w kalendarzu rozgrywek Polskiego Związku Piłki Nożnej z siedzibą w Warszawie w dniach:

- 19 września 2012 r. pomiędzy drużynami "Zawisza" Bydgoszcz - Dolcan Ząbki;

- 29 września 2012 r. pomiędzy drużynami "Zawisza" Bydgoszcz - Warta Poznań;

- 13 października 2012 r. pomiędzy drużynami "Zawisza" Bydgoszcz - Bogdanka Łęczna;

- 3 listopada 2012 r. pomiędzy drużynami "Zawisza" Bydgoszcz - Termalica Bruk-Bet Nieciecza;

- 17 listopada 2012 r. pomiędzy drużynami "Zawisza" Bydgoszcz - Polonia Bytom".Dwa pierwsze spotkania z tej listy już się odbyły. Z Poznania przyjechała kilkunastoosobowa grupa kibiców i zostali oni przyjęci przez fanów Zawiszy na trybunie B, którą oni zajmują.

Należy się spodziewać, że liczniejsza grupa kibiców może próbować przyjechać z Bytomia.A to wyjaśnienia rzecznika w sprawie zamknięcia dla fanów gości sektora na stadionie Olimpii Grudziądz:

"Wojewoda po przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym z udziałem stron, na podstawie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, 14 września 2012 r. wydała decyzję zakazującą Grudziądzkiemu Klubowi Sportowemu "OLIMPIA" w Grudziądzu przeprowadzenia imprez masowych - meczów - z udziałem publiczności drużyn przyjezdnych. Decyzja ta dotyczy dwóch meczów, zakwalifikowanych decyzją Prezydenta Grudziądza jako impreza o podwyższonym ryzyku: 19 września 2012 r. - GKS Olimpia Grudziądz - Cracovia Kraków 27 października 2012 r. - GKS Olimpia Grudziądz - Zawisza Bydgoszcz"Grudziądzki zakaz dotyczy więc tylko dwóch meczów rundy jesiennej, w tym tego Zawiszy.

Jak ocenić decyzję wojewody Mes?