Zawisza chce obniżyć pensję prezesowi Ekstraklasa SA

Beniaminek piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasa planuje zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Ekstraklasa SA. Jednym z postulatów jest obniżenie pensji szefowi spółki Bogusławowi Biszofowi.
Jesteś kibicem i jesteś z Bydgoszczy? Musisz zostać fanem Facebooka Sport.pl Bydgoszcz »

Zwołanie takiego zgromadzenia nie powinno być problemem, bo potrzebne do tego są wnioski przynajmniej dwóch klubów. Nieoficjalnie wiadomo, że poza Zawiszą taką wolę wyraża sześciu innych akcjonariuszy spółki. Dlaczego bydgoszczanie chcą zwołania walnego? - Gdy z mediów dowiedziałem się o długach spółki, poprosiłem prezesa Biszofa o sprawozdanie finansowe oraz listy płac. Okazało się, że nie mogę ich otrzymać. A gdy zacząłem drążyć temat, to usłyszałem, że prezes mnie wcale do występów w ekstraklasie nie zaprasza. Jeśli nie chcę, nie muszę w niej grać. Czy tak powinien się zachować szef spółki, który zarabia 80 tysięcy złotych płacone ze składek klubów? - pyta Radosław Osuch, właściciel Zawiszy. - Co ja mam powiedzieć swoim prezesom, którzy zarabiają 10 razy mniej i są do dyspozycji klubu przez 24 godziny na dobę, a pan Biszof nie odbiera ode mnie telefonów w godzinach pracy. Uważam, że w dobie kryzysu trzeba obniżyć zarobki prezesa, tak jak zrobiła to większość firm i to w wielu branżach. Z moich informacji wynika, że obsługa ekstraklasy w porównaniu z poprzednią się potroiła i wynosi teraz prawie 3 mln zł. Słyszałem, że poprzedni prezes zarabiał nieco ponad 20 tys. zł, a jak jest teraz?- pyta Osuch.

Nie jest tajemnicą, że relacje między bydgoskim klubem a Ekstraklasą SA są napięte.

Zawisza w obecnym sezonie jest rekordzistą, jeśli chodzi o wysokość kar, jakie musiał zapłacić. W sumie 65 tys. zł.

Za nami dopiero 6. kolejek piłkarskiej ekstraklasy, a beniaminek był już karany trzykrotnie. Po raz pierwszy już na inaugurację po meczu z Jagiellonią Białystok, na którym bydgoscy kibice odpalili race. Kolejne dwie dotyczą pojedynku z Podbeskidziem Bielsko-Biała i tego, co wydarzyło się po jego zakończeniu. Prowadzący spotkanie sędzia Paweł Pskit uznał, że został obrażony przez właściciela Zawiszy Radosława Osucha. Dwa dni później na oficjalnej stronie internetowej klubu ukazał się baner "Fryzjer Pskit zaprasza w Łodzi". "Fryzjer" to nawiązanie do pseudonimu Ryszarda F. - głównego bohatera afery korupcyjnej w polskim futbolu. Jak twierdził rzecznik prasowy klubu Mariusz Chełminiak, baner reklamowy z takim napisem wykupił jeden z kibiców. To tłumaczenie nie przekonało jednak członków Komisji Ligi.

- Dzień przed jej posiedzeniem do klubu wysłany został mail, że jutro mam się stawić w Warszawie. Było to niemożliwe, bo tego dnia miałem w bydgoskim sądzie rozprawę w sprawie meczu podwyższonego ryzyka z GKS-em Katowice jeszcze z I ligi. Wysłałem do Ekstraklasy pismo z sądu wraz załączonymi dokumentami - tłumaczy Radosław Osuch. - Rozpatrywanie tej sprawy powinno zostać odłożone. A zamiast tego bez naszego udziału nałożono na nas dotkliwą karę. Zostałem skazany bez możliwości obrony i odwołanie w Ekstraklasie. Takie zachowanie uważam za skandaliczne a sąd za stalinowski - twierdzi właściciel Zawiszy.

Ekstraklasa SA karze bydgoszczan, choć ci prawnie wciąż do niej nie należą. Zaraz po awansie klub powinien otrzymać akcję (nieco ponad 6 proc.) spółki zarządzającej najwyższą klasą rozgrywkową w naszym kraju. Zdaniem działaczy tak się nie stało, bo nie można ich wyegzekwować od Polonii Warszawa. Klub ze stolicy nie dostał licencji i relegowano go do niższej ligi.

- Gdy po 19 latach wróciliśmy do ekstraklasy, przez cały czas aż do startu rozgrywek nikt nie potrafił nam odpowiedzieć na pytanie, jak się do nich przygotować organizacyjne. Wszyscy byli na urlopach. Prezes Bogusław Biszof pojawił się u nas w dniu meczu z Jagiellonią i to właśnie prosto z urlopu - dodaje Osuch.

Działacze innych klubów mają też pretensje do władz spółki, które egzekwują prezentowanie podczas transmitowanych w telewizji spotkań nowego logo Ekstraklasa SA. - Tyle że piłki, jakie nam dostarczono, mają stare logo i to nikomu nie przeszkadza - mówi jeden z szefów klubu ekstraklasy.