Sport.pl

Zawisza nie chce kiboli, kibole straszą Zawiszę

Dostaję telefony z pogróżkami. Po nocach dzwonią. Do piłkarzy też telefonują - mówi Radosław Osuch, właściciel Zawiszy. W klubie trwają przygotowania do okrągłego stołu. Zwołuje go prezydent Bydgoszczy.
- Mój numer jest przecież na stronie PZPN. Korzystają z niego i dzwonią. Po nocach także - opowiada "Gazecie" Radosław Osuch, który działał także jako pośrednik transferowy, stąd upublicznienie kontaktu do niego. Wojnę wytoczyli mu kibole bydgoskiego klubu.

- Co mówią przez telefon? Wulgaryzmy, takie jak na stadionie podczas meczu z Lechem. I dodatkowo bezpośrednie pogróżki - mówi właściciel bydgoskiego klubu.

W trakcie piątkowego spotkania kibole z trybuny B, zamiast dopingować zespół, nieustannie lżyli Osucha. Wywiesili transparenty, na których wymalowali hasła: "Zawisza to my, a nie Osuch i psy!" oraz "Radek, ty nie jesteś zły, ty jesteś kapuś".

Kibole wytłumaczyli na stronie internetowej, że "antykibicowskie zachowania i wypowiedzi R. Osucha były wyznacznikiem meczowej atmosfery na bydgoskim stadionie". Relację z wydarzeń na meczu z Lechem zakończyli: "Polscy kibice są solą w oku jaśnie nam panujących. Mimo trudnych czasów i częstych kłoPOtów kibolskie trybuny są jednym z nielicznych bastionów wolności w tym antysPOłecznym kraju! PIŁKA NOŻNA BEZ POLICJI! PIŁKA NOŻNA DLA KIBICÓW!".

Osuch naraził się w listopadzie, gdy Zawisza podejmował Widzew Łódź, a kibole z Bydgoszczy zaprosili na mecz zaprzyjaźnionych kompanów z ŁKS - drugiego łódzkiego klubu - wrogo nastawionych do widzewiaków. W 2010 r. identyczna wizyta doprowadziła do walk na trybunach i zdemolowania obiektu. Obecny właściciel Zawiszy wspólnie z policją postanowili nie dopuścić, żeby "goście" z ŁKS weszli na stadion. Skończyło się zamieszkami i starciami policji z kibolami z Łodzi i Bydgoszczy.

- A potem twierdzą, że to policja sprowokowała zajścia. Paranoja. Niestety, tak się stało, że w tym w sezonie połowa niebezpiecznych zdarzeń na stadionach ekstraklasy przydarzyła się właśnie w Bydgoszczy - przyznaje Osuch.

Według danych Ekstraklasy SA na 11 meczów rozegranych na stadionie Zawiszy aż na sześciu wprowadzono ograniczenia dla publiczności. Wojewoda kujawsko-pomorski lub Komisja Ligi trzykrotnie zamykali za karę sektor gości, dwa razy nieczynna była trybuna B - bydgoska "żyleta" jeden raz zamknięty został cały stadion. Siódme spotkanie z niepełnym udziałem widzów odbędzie się w lutym - sektor gości będzie nieczynny podczas pojedynku z Lechią Gdańsk.

- Razem z karami, które muszę płacić, powoduje to oczywiście straty finansowe klubu - mówi Osuch. W tym sezonie zapłacił już ok. 200 tys. zł grzywien.

W wojnie, którą wytoczyli mu kibole, właściciela klubu wsparło 14 piłkarzy. "Nie jesteśmy w stanie rozegrać kolejnego meczu na wysokim poziomie, słysząc z trybuny B tylko bluzgi i wulgaryzmy pod adresem właściciela i pracowników klubu; nie chcemy więcej takich kilkunastu pseudokibiców na naszych meczach, którzy dla własnych interesów terroryzują resztę osób dopingujących na trybunie B; w przypadku odejścia z klubu właściciela Radosława Osucha my również opuścimy Zawiszę Bydgoszcz razem z nim". Pod pismem nie podpisali się obcokrajowcy (wyjechali po rundzie jesiennej do domów) i juniorzy.

Dziś zawodnicy nie chcą o tym mówić. - Wszystko zawarliśmy w oświadczeniu - powiedział "Gazecie" w poniedziałek Paweł Strąk. W niedzielę Michał Masłowski na Twitterze napisał: "Kategoryczne NIE! dla takiej sytuacji, jaka miała miejsce na ostatnim meczu. Szacunek dla właściciela klubu!!!". Szybko jednak wpis wykasował i wyjaśnił: "Wpis mógłby być źle odebrany. Szanuję cały klub, któremu wszystko zawdzięczam. A klub to kibice, piłkarze, władze. Każdemu należy się szacunek. Wszyscy chcemy jak najlepiej dla klubu, dlatego szanujmy się i budujmy coś dobrego".

- Nie dziwię się. Wycofują, bo się boją. Wiem, że oni także odbierają telefony z pogróżkami - tłumaczy Osuch.

Właściciel Zawiszy oczekuje pomocy władz Bydgoszczy. - Od meczu z Widzewem była, niestety, kompletna cisza ze strony prezydenta. Stwierdzam to z ubolewaniem.

Miasto jest jednym z trzech współwłaścicieli spółki WKS Zawisza. Posiada 3 proc. akcji. 95 proc. kupił od ratusza Osuch, pozostałe należą do Stowarzyszenia Piłkarskiego "Zawisza".

Prezydent Rafał Bruski powiedział, że chce okrągłego stołu w sprawie konfliktu. Odbędzie się w sobotę. - To, co się dzieje, nie służy wizerunkowi klubu i Bydgoszczy. Zaproponowałem spotkanie z udziałem wszystkich stron. Będą pewnie przedstawiciele wojewody, policja oraz Stowarzyszenie Kibiców "Zawisza". Nie wiem, czy w tej grupie są kibole. Mam pewne rozwiązania, ale nie chcę o nich opowiadać. Mam nadzieję, że będą skuteczne i zaprowadzą porządek. Moje działania jednoznacznie pokażą, po której jestem stronie - wyjaśniał wczoraj Bruski na sesji rady miasta.

Osuch, który będzie również uczestniczył w spotkaniu, wątpi jednak w powodzenie mediacji. - Oczekuję czystych deklaracji prezydenta. Okrągły stół to mydlenie oczu. f

Więcej o:
Komentarze (23)
Zawisza nie chce kiboli, kibole straszą Zawiszę
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 50 razy 32

  Wieloletnie pobłażanie stadionowej hołocie zaczyna zbierać żniwo. Zamiast pokazania jej miejsca w szeregu w nagrodę dostała jeszcze nowe, bądź zmodernizowane stadiony, a jako bonus extra - tytuł patriotów polskich przyznany w trybie wyborczym przez inne szumowiny - polityczne.

  Efekt jest taki, że demolujące mienie publiczne pospolite męty, nie potrafiące slecić po polsku 3 poprawnych zdań i wymienić 3 królów Polski zaczynają jawnie grozić ludziom i - o ironio - mają czelność głosić kłamliwe farmazony o sobie jako o "bastionie wolnej ojczyzny"...

  Paranoja i Schizofrenia - dziki kraj.

 • lukasz20a09

  Oceniono 62 razy 30

  idioci i tyle. na pewno osoby które zakładały Zawisze marzyły żeby miał tak przyjebanych kibiców i grał w okręgówce na pewno nie chcieli ekstraklasy...

 • byfor

  Oceniono 27 razy 13

  O ile dobrze pamiętam tamte wydarzenia, pan Osuch pomylił się w sprawie Hydrobudowy i upadku tamtej drużyny. Wtedy to nie kibice byli winni a ogromna afera korupcyjna. Druzyna z Włocławka, która została przeniesiona do Bydgoszczy, przeniosła także tamtejsze problemy korupcyjne a konsekwencje tamtych wydarzeń poniósł Zawisza Hydrobudowa, czy jak tamten klub się nazywał, jakoś tak w każdym razie. O ile nie popieram wydarzeń na trybunach i obrażania zarządu klubu, trzeba oddać, że to nie kibice byli wówczas winni (sprawa Hydrobudowy). Tak czy inaczej, w Bydgoszczy i Zawiszy powinna być zgoda dla dobra piłki.

 • letalin

  Oceniono 4 razy 0

  Znalazłem coś co może tłumaczyć Osuchowe tańce:
  file:///C:/DOCUME~1/Grzegorz/USTAWI~1/Temp/S-13-002-LBY-01-01.pdf
   "w sytuacji osiągnięcia przez seniorską drużynę piłkarską WKS ZAWISZA awansu
  do ektraklasy piłkarskiej przed upływem sezonu 2014/2015 zaangażowanie finansowe w zakup usług promocyjnych ustanie z końcem sezonu 2013/2014, z tym że w sezonach gry w ekstraklasie piłki nożnej Miast o będzie uwzględniało w swych budżetach możliwość zakupu od klubu usług promocyjnych do kwoty 3.250 tys. zł za sezon"

  Czyli miasto ma zgodnie z umową wycofać się po tym sezonie z finansowania Zawiszy na dotychczasowych warunkach. Biorąc pod uwagę, to co się teraz dzieje, a co trudno racjonalnie zrozumieć, to należy szukać właśnie przyczyn w pieniądzach:)))

 • mar.555

  Oceniono 21 razy -7

  Ludzie opanujcie sie! Osuch nie jest żadnym sponsorem Zawiszy! Na Zawiszę wyklada Miasto! On tylko sprowadza piłkarzy nic wiecej! Reszta to dla niego czarna magia!
  A telefony z grozbami do piłkarzy to jedno wielkie klamstwo! Tylko szkoda ze wy we wszystko wierzycie jednemu czlowiekowi a piłkarze milczą. Nie dziwne? Cos złego dzieje sie w klubie i to nie z winy kiboli tylko na cos lub kogos trzeba zgonić.

 • letalin

  Oceniono 33 razy -19

  Sędziowie z PZPN uważają, że Osuch się skończył.
  Kibole z Trybuny B uważają, że Osuch się skończył.
  Ja uważam, że Osuch się skończył. Po tym co zaserwował w tym wywiadzie:
  www.youtube.com/watch?v=IvLdL--wrVw

 • goolfista

  Oceniono 54 razy -22

  Bez jaj:) Osuch wielki inwestor się znalazł. Zainwestował 500 tyś, (mniej niż wartość mojego domu) resztę dofinansowało miasto. A teraz robi z siebie właściciela, jakby co najmniej sto razy więcej dał na klub.

 • welligborough

  Oceniono 92 razy -44

  www.youtube.com/watch?v=IvLdL--wrVw
  Czy Osuch jest normalny po tym co obejzalem stwierdzam ze chyba nie sam nie wie co gada i myli fakty

 • welligborough

  Oceniono 107 razy -67

  No najlepiej sie spakowac i strzalka z Bydgoszczy Osuch gdzie masz honor dla Ciebie liczy sie tylko kasa a nie Zawisza bo ty jestes z Poznania wiec bydgoski klub interesuje cie tylko z powodow finansowych a teraz nadazyla sie okazja zeby sie spakowac i dac strzalkie a co do pilkarzy to pewnie podpisali to co podpisali bo jestes ich pracodawca

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX