Sport.pl

Awantura o herb Zawiszy. O co poszło?

Kolejna odsłona konfliktu pomiędzy spółką WKS Zawisza a Stowarzyszeniem Piłkarskim Zawisza. Tym razem poszło o herb, a właściwie o pieniądze płynące z praw do jego wykorzystywania
Punktem zapalny sporu jest pismo, jakie działacze Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza - mniejszościowego udziałowca spółki - wystosowali do zarządzającej rozgrywkami Ekstraklasy SA. Można w nim przeczytać m.in., że to właśnie Stowarzyszenie jest "wyłącznie władne udzielać licencji obejmującej prawo do wykorzystywania znaku". Jednocześnie wyraża gotowość do rozmów i zawarcia umowy celem umożliwienia spółce korzystania z obecnego herbu Zawiszy.

- Mamy podpisane umowy z 16 klubami, które zgadzają się, by spółka w celach promocji ligi mogła wykorzystywać ich logo. Takie upoważnienie otrzymaliśmy też od spółki prowadzącej klub piłkarski Zawisza Bydgoszcz - informuje Waldemar Gojkowski, rzecznik prasowy Ekstraklasa SA.

Sprawa wywołała duże zamieszanie w klubie z ul. Gdańskiej. - Chodzi oczywiście o wyciągnięcie pieniędzy z ekstraklasy. Stowarzyszenie nie miało żadnego udziału w sukcesach drużyny, a teraz chce kasy - ocenia właściciel Radosław Osuch.

Spółka, której Osuch jest właścicielem od początku jej utworzenia, a więc 2009 r. może wykorzystywać herb klubowy z białym tłem do celów marketingowych i sportowych. Bezpłatnie przekazało mu to prawo Stowarzyszenie Piłkarskie. - Jest taki zapis w akcie notarialnym powstania spółki - potwierdza były szef SP Dariusz Sztajerowski.

Przez kilka lat nie było żadnych problemów. Aż do teraz. W klubie nie mają wątpliwości, że nowa awantura to ciąg dalszy konfliktu Stowarzyszenia z Osuchem. Jego geneza sięga końca 2013 r., kiedy to podczas zwołanego przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego "okrągłego stołu" działacze SP nie potępili kiboli za to, że ci podczas meczu z Lechem Poznań obrażali właściciela bydgoskiego klubu. Konsekwencją tego było zmuszenie Stowarzyszenia do wyprowadzki z kompleksu sportowego przy ul. Gdańskiej.

Po zamieszaniu z herbem Osuch podjął decyzję o zmianie logo ekstraklasowego klubu. - To właściwie powrót do przeszłości. Poza piłkarskim wszystkie stowarzyszenia zrzeszone w CWZS Zawisza mają logo ze złotym tłem. My też będziemy takie mieć - zapowiada.

Ta decyzja podzieliła kibiców. Na forum internetowym portalu bydgoszcz.sport.pl wrze. "Myślę, że Bydgoski Zawisza stając się spółką S.A. już wtedy powinien zmienić herb z tłem i wrócić do korzeni... A po drugie piłkarska spółka jest w strukturach CWZS, a tam wszystkie sekcje sportowe używają tego herbu... Powraca normalność" - pisze daki100.

Większość komentarzy jest utrzymana w podobnym duchu. Obóz kiboli oczywiście torpeduje inicjatywę.

Z jakim zatem herbem w rozpoczynającym się już za tydzień nowym sezonie zagrają nasi piłkarze? Trudno powiedzieć. Nie wiadomo, czy władzom spółki uda się dokonać zmian. Możliwe bowiem, że do zamiany tła z białego na złote potrzebna będzie też akceptacja... Stowarzyszenia Piłkarskiego.

Osuch jest jednak zdeterminowany: - Zarzucają mi, że wracam do herbu, którym posługiwał się klub sprowadzony przed kilku laty do Bydgoszczy z Włocławka. Ale co ja mam z tym wspólnego?

Z przedstawicielem Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza nie udało nam się skontaktować.

Komentarze (144)
Awantura o herb Zawiszy. O co poszło?
Zaloguj się
 • zygmunnto

  Oceniono 138 razy 82

  Proszę wszystkich żebyście zapamiętali to na zawsze, aby historia pisana w przyszłości przez bandytów którzy przejmą klub po tym jak już osuch odejdzie. Aby historia tego nie zatarła, aby było to pamiętane. To jak się zbłaźnili jak strzelili sobie w stopę, jakimi są hipokrytami jest niewiarygodne.
  Póki mieli dobrze nie narzekali na osucha, mieli bardzo dobrze, tanie bilety, najlepszą trybunę, własni sklepik, catering, nienumerowane miejsca na ich trybunie, płacił kary za ich odpalane race, którzy inni kibice mają tak dobrze??? To był kibolski raj na ziemi! Ale jak to się mówi, jak dasz palec to zachce całą rękę.
  1) Pojechali do Krakowa tylko po to aby cały mecz obrażać WŁASNYCH PIŁKARZY m.in. nazywać ich kur**mi tylko dlatego, że prosili aby nie robili już więcej wiochy na meczach i nie obrażali pracowników klubu ( a swoich wychowanków uczą Zawiszacy zawsze razem)
  2) kibole składali doniesienia na Osucha (osoby które wywieszają transparenty HWDP i udają że nie współpracują z organami ścigania i swoich wychowanków też uczą nienawiści do organów ścigania)
  3) niedawno byli na meczu żużlowym w Gnieźnie na meczu Start- Polonia w dodatku w klatce gości!!!(a na każdym kroku obrażają i wyśmiewają żużel i mówią do innych wracaj na żużel itp.) nawet do mnie pisali żebym wracał na żużel a ja nigdy nie byłem na żużlu, a oni tak i to nawet na wyjeździe w klatce polonii :)
  4) W meczu Zawisza -Widzew ponieważ nie wpuszczono ŁKS zmuszali ludzi do wyjścia z trybuny wprost na uzbrojonych w strzelby policjantów z prewencji w kominiarkach, wbrew zaleceniom spikera, po to aby wykorzystać niewinnych ludzi w tym kobiety i dzieci jako żywą tarczę i osłonę.
  5) Napadli na nieletnie koszykarki Widzewa i zabrali im dresy. - prawdziwi patrioci, rycerze ortalionu.
  To Wszystko to w jednym sezonie. Szlachetni kibole którzy raz na rok umyją na pokaz grób i wrzucą zdjęcia do internetu, "patrzcie jacy jesteśmy porządni"
  Doskonale pamiętam jak popierali prezydenturę Bruskiego w czasie kampanii. Teraz już zapomnieli.
  Nie zapomnijcie tego w przyszłości. Rozsyłajcie to znajomym kibicom z innych klubów.
  Widać że nie zależy im na dobrze klubu tylko na tym aby rządzić tym klubem, aby był w ich rękach, aby to oni decydowali o wszystkim.
  Za to że uratowali ten klub przed upadkiem i go utrzymywali +1 dla nich ale za to że właśnie starają się go zniszczyć -1, więc 1-1=0. Jesteście zerami. Nie o klub wam chodzi.

 • liberozb

  Oceniono 123 razy 77

  Patrząc na to przypomniało mi się jak KonDom nazywał ich terrorystami, kurde, on miał rację.
  Szantażyści, zorganizowana grupa przestępcza, "prawdziwi kibice" mający autonomię na kochanie Zawiszy i kochać Zawiszę można tylko w taki sposób jak oni uznają, jeśli ktoś się z nimi nie zgadza to nie jest prawdziwym kibicem Zawiszy.
  Pora rozbić to towarzystwo i wprowadzić normalność.

 • marcinbgd

  Oceniono 84 razy 32

  Storo kibole tego chcą to niech tak będzie. Popieram kolegę który sugeruję aby stworzyć zupełnie nowy herb oparty-wzorujący się na na starym, taki nowocześniejszy. Tak zrobiło większość klubów ekstraklasowych, niech będzie to symbol nowości, pisania nowej historii klubu, w kocu mamy za sobą historyczny sukces no i niech będzie to symbol końca rządów kiboli.

 • raf141

  Oceniono 56 razy 26

  odbijając zupełnie od sprawy.. to naprawdę niesamowicie zabawny wybór osoby do zacytowania. nikt na tym forum nie jest aż tak chamski i wulgarny jak zacytowany daki100. miałem zamiar wkleić tu kilka wypowiedzi kolegi dakiego ale myślę że oszczędzę nam wszystkim kolejnego spotkania z "pedałami, pedofilami, ku...mi" i wieloma innymi inwektywami..

 • forest04

  Oceniono 56 razy 22

  Liczę, że wygra rozsądek i uda się dojść do porozumienia.

 • tomizawisza

  Oceniono 44 razy 20

  pogódźcie się, nie lubcie osucha, nie szanujcie go ale Zawiszę szanujcie i nie szkodźcie klubowi.

 • kamilos1987

  Oceniono 50 razy 18

  To wszystko wygląda jak destrukcyjna działalność kibiców przeciwko klubowi

 • mateuszzetka

  Oceniono 27 razy 13

  Zmiany herbu nie będzie! Wszyscy udziałowcy muszą sie na to zgodzic. A SP nigdy tego nie zrobi. Więc nie siejcie fermentu. Jednak Ci "bandyci" dobrze zabezpieczyli sie. Uczą sie na błedach. oSUCH robi wszystko by im dopiec, lecz kiepsko mu to wychodzi. Mi tylko szkoda klubu. Wystarczyło na samym początku konfliktu szczerze porozmawiać, a co najważniejsze nie wplątywac do tego piłkarzy. oSUCH to dobry manipulator. Szkoda...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX