Sport.pl

List Bruskiego do Zawiszy. Dlaczego 2,5 mln na piłkę

Prezydent Rafał Bruski wysłał list do WKS Zawisza, w którym tłumaczy, dlaczego przekaże na I ligę 2,5 mln zł.
Oto jego treść. Adresatem jest prezes WKS Zawisza Anita Osuch:

"Piłka nożna jest w naszym mieście jedną z priorytetowych dyscyplin sportowych. Osiągnięcia sportowe w sezonach 2012/13, a także 2013/14 zasługują na szczególne uznanie.

Pamiętne daty, 8 czerwca 2013 r. - awans WKS Zawisza Bydgoszcz SA po 19 latach gry w niższych ligach do piłkarskiej ekstraklasy, 2 maja 2014 r. - zdobycie po raz pierwszy w historii klubu Pucharu Polski oraz 9 lipca 2014 - wywalczenie również po raz pierwszy Superpucharu wzbudzają do dziś dumę z rywalizacji zwieńczonej sportowymi sukcesami.

Jest mi niezmiernie przykro, że sezon rozgrywkowy 2014/15 zakończył się spadkiem do I ligi. Doceniając wkład w rozwój bydgoskiej piłki nożnej oraz działania podejmowane na rzecz sukcesów sportowych bydgoskiego klubu piłkarskiego WKS Zawisza SA składam na Pani ręce podziękowania życząc jednocześnie sukcesów w kolejnym sezonie sportowym. Sukcesów, które pozwolą ponownie rozgrywać spotkania w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Odnosząc się do kwestii poruszonych przez Panią w piśmie z dnia 10 czerwca br. pragnę poinformować, że Miasto Bydgoszcz udziela dotacji zgodnie na szkolenie sportowe seniorów zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, w ramach otwartych konkursów na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. Ponadto wysokość środków finansowych przeznaczonych na wyżej opisany cel publiczny uzależniona jest od szczegółowych zapisów uchwały budżetowej podejmowanej przez Radę Miasta Bydgoszczy.

W związku z powyższym, po uwzględnieniu środków finansowych przeznaczonych na realizację celu publicznego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w mieście Bydgoszczy planuję udzielenie wsparcia finansowego WKS Zawisza Bydgoszcz SA w sezonie sportowym 2015/16 w kwocie 2.500.000 zł, przy czym udzielona kwota dotacji nie będzie mogła stanowić więcej niż 50 proc. wartości dotowanego celu publicznego.

Biorąc pod uwagę fakt, że planowana kwota wsparcia:

- jest najwyższą przewidywaną dla bydgoskich zawodowych klubów sportowych (także tych, które osiągają znacznie lepsze wyniki sportowe)

- jedną z najwyższych w Polsce wśród samorządów wspierających sport drużynowy na drugim poziomie rozgrywkowym

- musi uwzględniać sytuację budżetową miasta oraz potrzeby w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej zgłaszane przez inne bydgoskie kluby sportowe

Wierzę, że propozycja ta będzie satysfakcjonująca i umożliwi realizację zakładanego celu sportowego.

Ponadto wzorem lat ubiegłych, Miasto Bydgoszcz, będzie współfinansować utrzymanie infrastruktury sportowej wykorzystywanej przez klub. Rocznie z tego tytułu kwota przekazywana zarządcy obiektu przekracza 4 miliony złotych.

Dodatkowym atutem WKS Zawisza Bydgoszcz SA jest bardzo duży potencjał marketingowy piłki nożnej w porównaniu do innych dyscyplin sportowych. Czołowe polskie kluby opierają swoje przychody na wielu źródłach, gdzie środki z budżetu miasta wcale nie stanowią większości. Wierzę, że uda się wykorzystać potencjał tkwiący w marce Zawisza, zapełnić w dużej części trybuny oraz pozyskać sponsorów. Jeśli tak się stanie, to jestem przekonany, że powrót do Ekstraklasy nastąpi już po jednym roku".

Więcej o:
Komentarze (20)
List Bruskiego do Zawiszy. Dlaczego 2,5 mln na piłkę
Zaloguj się
 • brom-berg

  Oceniono 14 razy 12

  Cóż za rozwój sytuacji ! Co się stanie jeśli Korona Kielce złoży we wtorek wniosek o upadłość ?

  "Można się spodziewać wniosku o upadłość klubu - stwierdził wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut po tym, jak radni nie dopuścili wczoraj do głosowania nad przekazaniem 2,8 mln dla Korony."

  "Do formalnego głosowania nad zgłoszoną przez prezydenta autopoprawką nawet nie doszło. Za jej wprowadzeniem do porządku obrad było 12 radnych: wszyscy z PiS i Porozumienia Samorządowego oraz Krzysztof Adamczyk z SLD. Przeciwko także 12: wszyscy radni PO i PSL oraz Marcin Chłodnicki i Joanna Grzela z SLD oraz Jan Gierada, obecnie bezpartyjny."

  Grupka kibiców skomentowała to gwizdami. - Oczywiście może coś się wydarzyć, ale cuda zdarzają się raz na tysiąc lat. We wtorek można się spodziewać wniosku o upadłość - stwierdził po sesji wiceprezydent Sygut.

 • nefer40

  Oceniono 27 razy 9

  Osuch jest żałosny ze swoim szantażowaniem.Niejeden współwłaściciel chciałby dostać tyle kasy plus darmowe korzystanie ze stadionu.Ciekawe za ile chciałby sprzedać udziały.Niech spada płaczek , a Zawisza da sobie radę , mimo braku klimatu dla piłki i drobnych sponsorów.Kasa nie gra co pokazał Lech z blisko o 1/3 mniejszym budżetem od Legii.

 • jaca2014

  Oceniono 33 razy 5

  No to się Osuch zachował przed kamerą
  A uprzedzałem, że nadejdzie dzień, że zaatakuje prezydenta Bydgoszczy
  Prezydent Bruski chciał mu pomóc. Zaufał mu i nawet dobrze życzył, a prezes przed kamerami tak powiedział o naszym prezydencie miasta, że teraz to ... palec musi iść w dół !!!
  Panie prezydencie Bruski chyba ktoś się zapomniał i swoje porażki chce sprzedać jako porażki prezydenta Bydgoszczy.
  I jak tu być życzliwym dla przyjezdnych.
  Nie uszanują tego

  To chyba już końcówka. Ktoś nie wytrzymał ciśnienia.
  Czekam na artykuł na weszlo.com. Ja bym nie ryzykował, a czy Stanowski zaryzykuje ?
  Wojciech Borakiewicz też musi się zdecydować czy podniesie rękę na prezydenta Bruskiego dla swojego "prezesa".
  Podnieś, a będzie "urąbana" przy samej doopie !

 • pan-szach

  Oceniono 14 razy 4

  Osuch ty to jesteś w czepku urodzony nawet sponsorów Bruski ci załatwił w tym biednym mieście. Teraz jazda do przodu i za rok Zawisza znów w ekstraklasie !

 • emeryt1935

  Oceniono 16 razy 4

  Dziękujemy Panie Prezydencie i tak powinno być. Panie Radosławie do roboty budować zespół na walkę o ekstraklasę. Ojciec dyrektor też obiecał że dorzuci parę worków z Jagiełło.

 • bigosmiszcz

  Oceniono 14 razy 4

  Świetna decyzja !!!
  Brawo !!!

  Wierny kibic zwycięskich drużyn.

 • czlowiekzoplawca

  Oceniono 9 razy 3

  Osuch zafundował Bydgoszczy antypromocję w postaci najgorszej drużyny w ekstraklasie i Bruski jeszcze mu zapłacił za to kupe kasy. Osuch nie wybrał Bydgoszczy z miłości do Rejewskiego, ale dlatego, że chciał zarobić. Moim zdaniem Osuchowie powinni płacić jakieś kary umowne za niewywiązanie się z umów o promocji.

 • 01number

  Oceniono 16 razy 2

  No to Bruski błysnął pewnie jest kilka firm w mieście którym pomogło miasto. Czas zwrócić dług. To ilu tych sponsorów będzie ? telefon pewnie gorący w ratuszu ? Tylko żebyście nie przesadzili z tym budżetem bo się okaże, że będzie większy niż w ekstraklasie. Grubas może spać już spokojnie Bruski to wierny kibic krzywdy nie da zrobić Zawiszy :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX