Zawisza bez I ligi. Może zagra w drugiej. A najpewniej nigdzie

Konferencja prasowa właściciela WKS Zawisza

Konferencja prasowa właściciela WKS Zawisza (ŁUKASZ ANTCZAK)

Nowe władze bydgoskiego klubu całkowicie zlekceważyły sprawę licencji na I ligę, dlatego komisja odwoławcza nawet nie rozpatrywała sprawy Zawiszy. Drużyna nie zagra na zapleczu ekstraklasy i nie wiadomo, czy w ogóle gdziekolwiek się pojawi.
Dramat Zawiszy przypieczętowała w czwartek Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej. To ona rozpatrywała odwołanie bydgoszczan od poprzedniej decyzji Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN, która tydzień temu zdecydowała o nieprzyznaniu licencji Zawiszy.

Po południu podano orzeczenie: "Pomimo złożonego w terminie odwołania klubu Zawisza Bydgoszcz od decyzji nr 14/1 Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN z dnia 30 maja 2016 roku o nieprzyznaniu Klubowi licencji na udział w rozgrywkach I ligi w sezonie 2016/2017, na podstawie pkt. 5.1.5.5 Podręcznika Licencyjnego, Komisja Odwoławcza postanowiła pozostawić odwołanie Klubu bez rozpoznania - Odwołanie nie spełniało wymogów formalnych przewidzianych w Podręczniku Licencyjnym."

Głównym powodem takiej decyzji był brak w opinii biegłego rewidenta dotyczącej finansów spółki. To był zasadniczy warunek.

Klub jeszcze w kwietniu wynajął firmę z Katowic, która miała się tym zająć. Raportu jednak nie ma - przyczyny są nieznane.

Przypomnijmy, że kilku dni temu ujawnił się nowy właściciel. To Artur Czarnecki, który wg informacji Radosława Osucha nabył 95 proc. akcji. Nowy właściciel i jednocześnie prezes jeszcze kilka dni temu zapewniał, że klub odwołał się w sprawie braku licencji. Potwierdził to PZPN. Nowy właściciel przyznał jednak, że w piśmie, które zostało wysłane do PZPN nie ma opinii biegłego rewidenta.

Co zatem tam było? Właściwie nic - skoro komisja odwoławcza nawet sprawy nie rozpoznała. Automatycznie zdecydowało to o podtrzymaniu decyzji o nieprzyznaniu Zawiszy licencji na występy w I lidze w sezonie 2016/2017.

Próbowaliśmy kontaktować się z Czarneckim i przewodniczącą rady nadzorczej, Katarzyną Piątkowską. Bez skutku. W klubie telefonów nie odbierano. Do Piątkowskiej dzwoniliśmy na komórkę, Także bez odpowiedzi. Rzecznika prasowego nie ma - została zwolniona kilka dni temu.

Jeszcze we wtorek Czarnecki zwołał konferencję prasową i zapewniał, że licencja na I ligę jest w zasięgu klubu. Twierdził, że największą przeszkodą jest kwestia loga - jest ono własnością Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza (mniejszościowy udziałowiec w spółce). Doszło do spotkania przedstawicieli SP z właścicielem spółki, jednak kompromis nie został osiągnięty.

W trakcie konferencji dziennikarze wielokrotnie zwracali uwagę, że kluczową sprawą dla licencji na I ligę nie jest herb, a brak oświadczenia biegłego rewidenta. Jak się okazało, bez skutku

Co dalej z Zawiszą?

PZPN otworzył jeszcze furtkę dla klubu. W orzeczeniu czytamy: "Decyzja Komisji Odwoławczej ds. Licencji klubowych PZPN nie wyklucza możliwości ubiegania się przez klub Zawisza Bydgoszcz o licencję na udział w rozgrywkach II ligi w sezonie 2016/2017."

Wiemy, że w tej sprawie jest czas do 20 czerwca. Przyszłość spółki i piłki w Zawiszy stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Na razie nie ma żadnych przesłanek, że podjęto starania o grę w II lidze.

Kolejny scenariusz to występy w IV lidze, którą zawiaduje Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej. Zespół, głównie pewnie z juniorami, zająłby miejsce swoich obecnych rezerw. Znowu grałby z drużynami, z którymi mierzył się w niedalekiej przeszłości - Chemikiem Bydgoszcz, Pogonią Mogilno, Lechem Rypin, czy Sadownikiem Waganiec.

Najbardziej pesymistyczna wersja to brak w ogóle Zawiszy na ligowej mapie. I ona jest bardzo prawdopodobna. Nawet w IV lidze potrzebne są bowiem pieniądze. Nie będzie ich z miasta, które nie wesprze z budżetu tak nisko usytuowanej w hierarchii drużyny. A nic nie wiadomo o finansowych możliwościach nowego właściciela.

O sytuacji w Zawiszy Bydgoszcz na bieżąco informujemy na twitterze @R_Jaskot i @WBorakiewicz.

Zobacz także
 • Artur Czarnecki, prezes i większościowego udziałowiec, po wniesieniu ewentualnych zastrzeżeń i podpisaniu protokołu przygotowanego przez ratusz, ma 15 dni na zwrot 57 960 zł wraz z odsetkami. - Ale to człowiek-widmo - mówi radny Tomasz Rega. Trzynastu gniewnych ludzi. Oni osądzą dziś Zawiszę
 • Artur Czarnecki, właściciel WKS Zawisza Bydgoszcz WKS Zawisza daje SP ultimatum. Chodzi o prawa do herbu
 • Artur Czarnecki, prezes i większościowego udziałowiec, po wniesieniu ewentualnych zastrzeżeń i podpisaniu protokołu przygotowanego przez ratusz, ma 15 dni na zwrot 57 960 zł wraz z odsetkami. - Ale to człowiek-widmo - mówi radny Tomasz Rega. Zawisza wyrzucony z I ligi? Odwołanie bez dokumentów
Komentarze (33)
Zawisza bez I ligi. Może zagra w drugiej. A najpewniej nigdzie
Zaloguj się
 • minister_1

  Oceniono 132 razy 58

  Cofnęliśmy się o kilka lat w tył. Do lat przed Osuchem, być może nawet jeszcze dalej, gdzie jeszcze nigdy Zawisza nie był. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o.... O to poszło w sporze z kobolami. Ci protestujący kobole mają to czego chcieli. Sami zniszczyli swój ukochany klub. Oczywiście i być może Osuch nie był idealnym prezesem, ale nikt inny przed nim przez ostatnie dwadzieścia lat tyle nie dokonał.

 • malepifko

  Oceniono 58 razy 34

  Klub prowadzony na zasadzie bazarowego straganu? ZUSu nie zapłacimy, z umowami o pracę pokombinujemy itd? I pomyśleć, że to wszystko firmowało również miasto, pompując kasę z krwawicy podatnika.

 • trz1920only

  Oceniono 63 razy 21

  Moim zdaniem za duży syf jest w klubie żeby dostali licencje. Klub zadłużony na 4 mln u...właściciela klubu! Nie płacony ZUS za piłkarzy, lewe umowy z zawodnikami, zaległości za transfery, nierozliczone dotacje miejskie. Jak taki klub miał dostać licencje. Osuch myślał że jak postawi słupa Czarneckiego to wszyscy zapomną o długach i przekrętach i dadzą z łaską licencje. Nie popieram kiboli Zawiszy ale te długi i przekręty w klubie to akurat nie jest ich wina.

 • z1946b

  Oceniono 56 razy 12

  No i masz kibolu placek!

  Co na to "wszystkowiedzący i najmądrzejszy" bydgoszczanin jacekplacekmaływacek2014?
  Jacku jak żyć?

 • asdaras

  Oceniono 49 razy 11

  Tucznik przejął poukładany klub w I lidze a zostawia degrengoladę w IV. Czas na rozliczenia panie Bruski!

 • szukam_s5

  Oceniono 13 razy 9

  Druga sprawa, osuch byl wlascicielem, ale jego zona Prezesem.
  Kazdy ze wspolnikow (miasto, SP) moze walczyc z Prezesem dzialajacym na szkode spolki.

  Miasto ma srodki i prawnikow, SP nie ma srodkow, a maz nie bedzie walczyc z zona.

  Zatem Bydgoszcz do boju,,,,,

 • Maciej Nosówka

  Oceniono 9 razy 7

  Zawisza jest chyba klubem przeklętym. Hydrobudowa, Osuch, wieczne przepychanki z kibolami, spory o logo, szkło na murawie, trumny i krzyże na stadionie...

 • zintegrowany31

  Oceniono 7 razy 7

  Żuzel hokej i piłka już załatwione ale mamy w mieście jeszcze orliki i boiska szkolne
  A jak to działa w Poznaniu, Szczecinie czy Trójmieście bo tam idą jak burza?

 • bobbi1

  Oceniono 69 razy 7

  Dziękujemy tym którzy do tego doprowadzili - i zdecydowanie nie są to kibole których niektórzy tutaj za chwile obrzuca błotem tylko ci którzy tym klubem zarządzali i dawali kasę. Brawo panowie, brawo.................

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX