Grand Prix 2013. Holder, Hampel, Gollob i inni

W sobotę w Bydgoszczy pierwsze w tym sezonie, w Europie, Grand Prix. Przedstawiamy wszystkich uczestników cyklu, który po 2,5 roku wraca na stadion Polonii.

Nr 1. Chris Holder (Australia)

Mistrz świata i powiew nowego w skostniałym świecie żużla opanowanego przez panów pod i po czterdziestce. Holder ma 26 lat, a więc, jak na standardy Grand Prix, jest młodzieniaszkiem. Żużlowiec Unibaksu Toruń wygrał w poprzednim sezonie w Grand Prix dwa turnieje. Startował w finałach sześciu turniejów, a więc w połowie rozegranych. Zdobył 160 punktów.

Urodził się w: Sydney

Mieszka w: Poole

Samochód: audi A5

Sportowy idol: Tony Rickardsson

Nr 2. Nicki Pedersen (Dania)

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych żużlowców świata. Atakuje bezpardonowo rywali na torze. Nie jest za to specjalnie uwielbiany przez rywali. Jest trzykrotnym mistrzem świata (2003, 2007, 2008) i z grona obecnie startujących w GP zawodników, ma najwięcej tytułów na koncie. Zdobył jeszcze brąz (2006) i srebro (2012). W poprzednim sezonie wygrał dwa turnieje. Zdobył 152 pkt

Urodził się w: Odense

Mieszka w: Stevenge (W. Brytania)

Samochód: VW Golf

Sportowy idol: Ayrton Senna

Nr 3. Greg Hancock (USA)

Najstarszy wśród uczestników Grand Prix, ale w jego przypadku powiedzenie, że wino im starsze, tym lepsze - jest absolutnie prawdziwe. Amerykanin ma 43 lata. W sezonie 2011 zdobył swój drugi mistrzowski tytuł, a w ub. roku - miał brązowy medal. Pierwsze złoto zaliczył 16 lat temu. W Grand Prix startuje od początku. Wystąpił we wszystkich, 157 turniejach.

Urodził się w: Whittier (USA)

Mieszka w: Costa Mesa (USA)

Samochód: mercedes

Sportowy idol: Borje Salming (hokej), Jeremy Mc Grath (supercross)

Nr 4. Tomasz Gollob

Tydzień temu skończył 42 lata. Tylko on i Jerzy Szczakiel (40 lat temu) zdobyli tytuły indywidualnego mistrza świata. Najlepszy w historii polski żużlowiec. Podobnie jak Hancock, startuje od początku GP. Wystąpił w 153 turniejach. Zdobył siedem medali: złoty (2010), dwa srebrne (99, 2009) i cztery brązowe (97, 98, 2001, 2008). W Bydgoszczy wygrał już siedem turniejów Grand Prix

Urodził się w: Bydgoszcz

Mieszka w: Bydgoszcz

Samochód: mercedes

Sportowy idol: Hans Nielsen

Emil Sajfutdinow Emil Sajfutdinow Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja gazeta

Nr 5. Emil Sajfudtinow (Rosja)

Autor najlepszego debiutu w dziejach GP. W 2009 roku jako najmłodszy uczestnik wygrał bieg, cały turniej (GP Czech) i zdobył brązowy medal. Miał wówczas niespełna 20 lat. Wygrał w tamtym sezonie trzy zawody GP. W kolejnych było już gorzej i trudniej, choć przeszkadzały kontuzje. W 2010 roku był piętnasty, w kolejnych: szósty i piąty. Jego celem w tym roku jest podium.

Urodził się w: Saławat (Rosja)

Mieszka w: St. Petersburg (Rosja)

Samochód: mercedes e-coupe

Sportowy idol: Tony Rickardsson

Nr 6. Antonio Lindbäck (Szwecja)

Jako zaledwie 19-letni żużlowiec debiutował w Grand Prix. Było to w 2004 roku., ale wystartował wówczas tylko raz, z dziką kartą i jego występ trwał dwa biegi. Dopiero w ub. roku osiągnął pewne sukcesy. Zwyciężył w dwóch turniejach: w Toruniu i Terenzano. W tym sezonie liczy na włączenie się do walki o medale.

Urodził się w: Rio de Janeiro

Mieszka w: Avesta (Szwecja)

Samochód: mercedes

Sportowy idol: Tiger Woods

Nr 7. Fredrik Lindgren (Szwecja)

Kolejny Szwed w stawce stałych uczestników Grand Prix. Jest ich aż trzech, tylu co Polaków. Solidny, ale bez wielkich sukcesów zawodników. Mieści się w środku tej stawki. W ub. sezonie zajął ósme miejsce. Zwyciężył w jednym turnieju - GP Szwecji.

Urodził się w: Orebro

Mieszka w: Orebro

Sportowy idol: Olle Nygren (żużel)

Nr 8. Andreas Jonsson (Szwecja)

Wieczny kandydat na podium i wieczny kandydat na następcę Tony?ego Rickardssona. Na podium już stanął (srebro w 2011), ale następcą 6-krotnego mistrza świata raczej nie zostanie. Debiutował w Grand Prix w 2001 roku. W sumie wygrał osiem razy: 3-krotnie w 2011.

Urodził się w: Sztokholm

Mieszka w: Ortalalund (Szwecja)

Sportowy idol: Gunde Svan

Nr 9. Martin Vaculik (Słowacja)

Rewelacja poprzedniego sezonu w Grand Prix. Startował tylko w sześciu turniejach i to wystarczyło do zajęcia jedenastego miejsca. Zaliczył nawet zwycięstwo. Wygrał w Gorzowie. Ma tylko 23 lata i jest jedną z młodych nadziei na odświeżenie speedwaya.

Urodził się w: Zarnovica

Mieszka w: Zarnovica

Samochód: bmw

Sportowy idol: Tony Rickardsson

Nr 10. Jarosław Hampel

Brązowy medalista z roku 2011 i wicemistrz świata z roku 2010 wylądował z tak dalekim numerem, bo w ub. roku opuścił z powodu kontuzji cztery turnieje. Dostał oczywiście dziką kartę od BSI. Już w Auckland udowodnił, że zasłużył na nią jak nikt - wygrał GP Nowej Zelandii otwierające sezon. Debiutował w GP już w 2000 roku. Zwyciężył jednak w trzech tylko turniejach.

Urodził się w: Łódź

Mieszka w: Piła

Samochód: mercedes

Sportowy idol: Stefan Everts (sporty motocyklowe)

Nr 11. Krzysztof Kasprzak

Trzeci z Polaków w cyklu GP, nie licząc Sajfutdinowa i Vaculika, którzy także mają polskie paszporty. Bez sukcesów w Grand Prix i bez zwycięstwa w zawodach. Mistrz świata juniorów z roku 2005.

Urodził się w: Leszno

Mieszka w: Leszno

Sportowy idol: Zenon Kasprzak, Tony Rickardsson

Nr 12. Matej Zagar (Słowenia)

Na wagę złota jest każdy uczestnik Grand Prix spoza żelaznego zestawu nacji: Polska, Dania, Szwecja, Australia. Stąd także wartość Zagara. To także dobry żużlowiec. Najlepszy sezon miał w 2006 roku. Zajął wówczas siódme miejsce.

Urodził się w: Ljubljana

Mieszka w: Ljubljana

Samochód: bmw

Sportowy idol: Lance Armstromg

Nr 13. Niels Kristian Iversen (Dania)

Popularny Puk miał bardzo dobry ligowy sezon w Polsce. W Grand Prix startuje od 2004 roku. W latach 2006 i 2008 był stałym uczestnikiem, ale sukcesów nie odniósł

Urodził się w: Esbjerg

Mieszka w: Peterborough

Samochód: mercedes

Sportowy idol: Hans Nielsen

Nr 14. Tai Woffinden (W. Brytania)

Utalentowany Brytyjczyk dostał dziką kartę z oczywistych względów. W końcu najważniejszy dla BSI turniej odbywa się w Cardiff. W Auckland zdobył 9 pkt

Urodził się w: Scunthorpe

Mieszka w: Scunthorpe

Samochód: vaxhaull vivaro

Sportowy idol: Jeremy Stenberg (freestyle moto)

Darcy Ward Darcy Ward Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta

Nr 15. Darcy Ward (Australia)

Młoda nadzieja australijskiego żużla i niesforny niezwykle młodzieniec, który miał już problemy z prawem. Jest najmłodszym uczestnikiem Grand Prix 2013. Świetnie zaczął. Od 12 punktów i czwartego miejsca w finale w Auckland

Urodził się w: Camira

Mieszka w: Poole

Samochód: mercedes

Sportowy idol: Jason Crump, Travis Pastrana