Skontaktuj się z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Skontaktuj się z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
W ciągu 25 lat swej kariery Gollob ponad połowę spędził w bydgoskiej Polonii. Jeździł w jej barwach w latach 1988-2003 (z przerwą w roku 1989, który spędził w Wybrzeżu Gdańsk, gdzie odsługiwał wojsko). W tym czasie Polonia jedenaście razy stawała na ligowym podium (5 złotych: 1992, 97, 98, 2000, 2002; 1 srebrny: 1993; 5 brązowych: 1988, 90, 95, 01, 03)
17 sierpnia 1989 roku 18-letni wówczas Tomasz Gollob przyjechał do Bydgoszczy na ligowy mecz jako żużlowiec Wybrzeża Gdańsk. To pierwszy raz, kiedy startował na torze przy ul. Sportowej jako zawodnik innego klubu - i nie ostatni oczywiście. W ostatniej dekadzie zjawiał się jako żużlowiec Unii Tarnów, Stali Gorzów, a w niedzielę będzie to Unibax. W meczu Polonii z Wybrzeżem zdobył 10 pkt (3, 0, 1, 3, 3) dla gdańszczan i był najlepszym zawodnikiem swej drużyny. Polonia wygrała wówczas 57:33.
W 1990 roku Tomasz Gollob wrócił z Gdańska i stał się szybko kandydatem na lidera Polonii. Wówczas rywalizował o to miano z Ryszardem Dołomisiewiczem. W tamtym sezonie zaliczył swój pierwszy komplet w derbowym meczu. 26 sierpnia z Apatorem wygrał pięć biegów, także ostatni wyścig w tamtym pojedynku. To jednak nie dało drużynie zwycięstwa. Polonia przegrała wtedy 44:45
Tomasz Gollob stał się liderem Polonii już na początku lat 90, w czasach ustrojowej transformacji, która była trudnym czasem dla sportu, także i dla żużla w Polonii. Milicja przestała finansować zespół. Majątek został skomunalizowany i trzeba było znaleźć pieniądze z innych źródeł. Pomysłem na przetrwanie żużla była fundacja Polonia-Speedway, która przejęła sekcję. Na skórzanym kombinezonie Golloba widoczna jest nazwa fundacji. To stare czasy, co widać także po motocyklu z silnikiem ustawionym jeszcze pionowo.
W 1992 roku bydgoscy żużlowcy zdobyli trzecie w historii klubu drużynowe mistrzostwo Polski. Od drugiego minęło wtedy 21 lat, a pierwszy zdarzył się w roku 1955. Zespół opierał się na czterech zawodnikach: braciach Gollobach oraz Samie Ermolenko i Andy Smithie. Srebro zdobyła Stal Gorzów a brąz Apator Toruń. Polonia na 18 meczów wygrała aż 15-krotnie.
Rok później po raz pierwszy w dziejach klubu pojawił się w nazwie zespołu sponsor. Była to Jutrzenka, która wspierała drużynę przez siedem sezonów. W tym czasie cieszyliśmy się z 4 krążków - 2 złotych, srebrnego i brązowego. Na zdjęciu: Leszek Tillinger ogląda kevlar z naszytą nazwą sponsora.
Tomasz i Jacek Gollobowie byli przez długie lata nierozłączną parą w bydgoskim klubie. Wielokrotnie zapewniali zwycięstwa bezbłędną zespołową jazdą. Starszy z braci pilnował krawężnika, a młodszy szarżował po orbicie - rzadko się zdarzało, żeby rywale ich wówczas wyprzedzali. Rozstali się na trzy sezony (1999-2001), kiedy Jacek startował w Polonii Piła. W 2002 roku wrócił do Polonii, a dwa lata później, razem z Tomaszem, odeszli do Unii Tarnów.
Niezwykła jest także historia Kryterium Asów. Współcześnie te zawody straciły na prestiżu, ale jeszcze w latach 90. były bardzo ważne. Całkowicie zdominował je Tomasz Gollob. Serię zwycięstw w Kryterium rozpoczął w 1990 roku i trwała ona bez przerwy aż roku 1998. W 1994 roku (na zdjęciu) wygrał przed bratem Jackiem i Anglikiem Joe Screenem (z prawej). Startujący wtedy jeszcze w Polonii Andy Smith wyjechał z dywanem jako nagrodą.
W 1995 roku Tomasz Gollob stanął na podium Kryterium Asów z Czechem Vaclavem Milikiem i Jackiem Gomólskim (wówcas Start Gniezno). Potem wygrywał tę imprezę jeszcze osiem razy.
W 2003 roku Tomasz Gollob po raz ostatni startował w barwach Polonii (na zdjęciu w meczu we Wrocławiu). W tamtym sezonie bydgoszczanie zdobyli brązowy medal.