Sport.pl

Bydgoszcz sypnęła kasą na sport. Miliony na pierwsze półrocze

Ratusz podzielił pieniądze na zawodowe kluby sportowe. To niemal 7-milionowa transza, pierwsza z dwóch każdego roku. Ta jest przeznaczona na siedem miesięcy działalności. Kolejna będzie dzielona w sierpniu, na drugie półrocze. Oto osiem klubów, które dostały najwięcej. Różnice są olbrzymie. Wynikają z efektu promocyjnego, jaki dany zespół przynosi miastu oraz kosztów występów. Inne są one np. w siatkówce kobiecej, a inne w męskiej.
Drugi w tym sezonie trening KKP Bydgoszcz Drugi w tym sezonie trening KKP Bydgoszcz Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta

8. KKP Bydgoszcz - 70 tys. zł

Piłkarki występują w ekstraklasie. Po pierwszej rundzie zajmują dziewiąte miejsce, na 12 zespołów występujących w kobiecej lidze. KKP ma ogromne szanse, żeby ponownie utrzymać się w gronie najlepszych zespołów.

Pierwszy mecz Zooleszcz Gwiazdy Bydgoszcz w Superlidze Pierwszy mecz Zooleszcz Gwiazdy Bydgoszcz w Superlidze PAWEL MALINOWSKI

7. Gwiazda Bydgoszcz - 87 tys. zł

Tenisiści stołowi Zooleszcz Gwiazdy z powodzeniem radzą sobie w debiutanckim sezonie w superlidze. Mieli ogromne szanse, żeby awansować do play off. Nie udało się, a teraz zajmują siódme miejsce w rozgrywkach.

Mecz Zagłębia Sosnowiec z Astorią w Bydgoszczy Mecz Zagłębia Sosnowiec z Astorią w Bydgoszczy PAWEL MALINOWSKI

6. Astoria Bydgoszcz - 204 tys. zł

I-ligowi koszykarze walczą o zapewnienie sobie utrzymania. Starają się o miejsce 10. w I lidze, bo ono gwarantuje pozostanie w niej na kolejny sezon. To drużyna oparta na wychowankach, w dużej części juniorach dwóch klubów: Astorii i Novum.

Atom Trefl Sopot - Pałac Bydgoszcz 3:1 Atom Trefl Sopot - Pałac Bydgoszcz 3:1 RENATA DĄBROWSKA

5. Pałac Bydgoszcz - 455 tys. zł

Siatkarki zasłużonego klubu, które od 1992 roku nieprzerwanie występują w ekstraklasie obniżyły niestety loty i dotacja jest dlatego znacznie mniejsza niż kiedyś. Pałac zajmuje ostatnie miejsce w Orlen Lidze. W ciągu 1.5 roku drużyna wygrała tylko jeden mecz. Zespół jest oparty na bardzo młodych siatkarkach - w dużej części wychowankach klubu.

Artego Bydgoszcz - Ślęza Wrocław Artego Bydgoszcz - Ślęza Wrocław TYMON MARKOWSKI

4. Artego Bydgoszcz - 750 tys. zł

Nowa siła w bydgoskim sporcie i zespół, który w ostatnich czasach osiąga regularnie sukcesy i zdobywa medale w lidze. Dwa razy pod rząd wywalczył brązowe medale a w tym sezonie także gra o miejsce na podium. Marzy mu się awans do finału.

3. Transfer Bydgoszcz - 1,25 mln zł

Pierwsza w gronie dotowanych drużyna prowadzona przez miejską spółkę, Łuczniczkę SA. Siatkarze we wtorek przegrali pojedynek o miejsce w najlepszej czwórce PlusLigi. Teraz będą grać o piątą lokatę.

2. Polonia Bydgoszcz - 1,5 mln zł

Druga ze sportowych spółek komunalnych. Drużyna żużlowa startowała w I lidze. Jeśli chodzi o wysokość dotacji została potraktowana wyjątkowo. Pozostałe kluby otrzymały pieniądze za siedem miesięcy działalności. W drugiej transzy mogą liczyć na następne 5/12 dotacji - za pozostałe pięć miesięcy roku, jeśli oczywiście nie obniżą sportowego poziomu. ŻKS Polonia otrzymała znacznie większą część, z  powodu swych problemów finansowych. W sumie żużel miał otrzymać 2 mln zł na cały rok. Może jednak dostać tylko 1.5 mln, tyle bowiem ostatnio proponował prezydent Rafał Bruski BTŻ Polonia, kiedy zaproponował przejęcie żużla od spółki.

1. WKS Zawisza - 1,5 mln zł

Największą dotację z miejskiej kasy otrzymuje piłkarska spółka z zespołem Zawiszy w ekstraklasie. Teraz to 1.5 mln, a w drugiej transzy powinno być jeszcze niemal 1,1 mln. W sumie więc 2,6 mln na zespół w ekstraklasie. Futbol ma na szczęście głównego sponsora w postaci telewizji. Pieniądze za prawa TV z Canal+ to podstawa działalności większości klubów np. Zawisza dostał z tego źródła ok. 7 mln zł. Drugim filarem w wielu przypadkach jest wsparcie z miasta. W Bydgoszczy jest ono po wielokroć mniejsze niż np. w Zabrzu, Kielcach czy Wrocławiu.

Więcej o:
Komentarze (9)
Bydgoszcz sypnęła kasą na sport. Miliony na pierwsze półrocze
Zaloguj się
 • domi4ork

  Oceniono 17 razy 9

  Nie przesadzajmy że sypnęła. Wrocław daje 8 mln na sam Śląsk Wrocław to w porównaniu z 7 mln na te osiem drużyn z tego 3 odnoszą spore sukcesy nie są jakieś niesamowite.

 • z1946b

  Oceniono 12 razy 2

  Chciałbym kiedyś dowiedzieć się na co tak dokładnie kluby przeznaczyły te pieniądze i aby nie było już takich scen jak w Polonii która na gwałt jeszcze przed rozpoczęciem sezonu błaga o pomoc finansową!!!

 • jaca2014

  Oceniono 11 razy -5

  Może tak dziennikarz bor napisze o meczu Zawisza - Legia 3 -1,
  Mecz w 2013 roku - 2 bramki Vahana (obie kuriozalne) i trzecia Carlosa
  Następnym meczem w Bydgoszczy to mecz z Widzewem.
  Ciekawe czego dowie się portal dziennikarza Borakiewicza.
  Tak w ramach podsumowania i sponsorowanych artykułów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX