Zawisza Bydgoszcz od Błąda do Stawarczyka. Co pół roku trochę inny

Odkąd Radosław Osuch kupił latem 2011 roku WKS Zawisza, co pół roku, w każdym kolejnym okienku transferowym, wymieniał część piłkarzy. Rekord nowych nabytków pobił już w pierwszym zaciągu - od razu po awansie drużyny z II do I ligi. Wtedy zatrudnił nowych zawodników, żeby od razu zaatakować ekstraklasę. Zrobił wówczas także transfer rekordowo opłacalny. Liczny, ale najmniej udany zaciąg, trafił się rok temu.
Paweł Zawistowski Paweł Zawistowski Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Ag

Lato 2011- po awansie do I ligi

Nowi zawodnicy:

Obrońcy: Krzysztof Hrymowicz, Michał Gołąb-Ilków,  Michał Markowski Paweł Oleksy, Łukasz Skrzyński

Pomocnicy: Adrian Błąd, Martins Ekwueme, Wahan Geworgian, Kamil Majkowski, Michał Masłowski, Paweł Zawistowski

Napastnicy: Tomasz Chałas, Kamil Jackiewicz, Rafał Leśniewski

Michał Masłowski został ściągnięty z Lechii Dzierżoniów i czuł się wtedy, jakby chwycił Pana Boga za nogi. Musiał sobie przecież dorabiać na życie pracując jako nocny stróż. Z Zawiszą awansował do ekstraklasy, potem zadebiutował w reprezentacji Polski, a w końcu został za 800 tys. euro sprzedany do Legii Warszawa. Z kilkoma zawodnikami z tamtego zaciągu zawiszanie się spotkają w tym sezonie np. Ilkowem-Gołąbem (Miedź Legnica) i Pawłem Zawistowskim (Chojniczanka). Łukasz Skrzyński pracuje obecnie jako dyrektor sportowy klubu.

Bojan Pejkow Bojan Pejkow Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta

Zima 11/12 - szukanie szybkiego startu do ekstraklasy

Nowi zawodnicy:

Bramkarz: Bojan Pejkow,

Obrońcy: Marcin Drzymont, Rafał Lipiński, Paweł Strąk

Pomocnicy: Vladimir Kuko?l, Mateusz Mąka,

Najdłużej w Zawiszy pozostał Paweł Strąk. który był w klubie aż do czerwca 2015 i przeszedł walkę o awans, potem Puchar Polski i Superpuchar, a w końcu spadek. To był jednak nieudany zaciąg, a symbolem tego jest bułgarski bramkarz, Bojan Pejkow, który przegrał rywalizację z Andrzejem Witanem.

Łukasz Skrzyński (drugi z lewej) Łukasz Skrzyński (drugi z lewej) Fot. Rafa3 Malko / Agencja Gazeta

Lato 2012 - drugie podejście do ekstraklasy

Nowi zawodnicy:

Bramkarze: Wojciech Kaczmarek, Przemysław Norko

Obrońcy: Bartosz Kopacz, Piotr Petasz, Jacek Popek,

Pomocnicy: Kamil Drygas, Hermes, Tomasz Ostalczyk, Wojciech Mielcarek

Napastnicy: Paweł Abbott, Daniel Mąka

Wojciech Kaczmarek i Kamil Drygas - dwa najlepsze transfery tamtego okienka i jedne z najbardziej udanych w najnowszych dziejach WKS Zawisza. Jacek Popek pozyskany z GKS Bełchatów za to zagrał, z powodu kontuzji, przez kolejny rok tylko raz - to transfer w ścisłej czołówce najbardziej nieudanych.

Zawisza pokonał 1:0 w Niecieczy Termalikę Zawisza pokonał 1:0 w Niecieczy Termalikę Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta

Zima 12/13 - klejenie defensywy

Nowi zawodnicy:

Bramkarz: Marcin Marcinkowski

Obrońcy: Łukasz Nawotczyński, Sebastian Ziajka, Paweł Zieliński

Pomocnicy: Matej Nather, Michał Płonka

Łukasz Nawotczyński i Sebastian Ziajka uzupełnili wtedy w I lidze obronę Zawiszy. Na bardzo długo stali się podstawowymi graczami tej formacji. Ziajka był nim aż do czerwca tego roku, kiedy po spadku odszedł do Termaliki Nieciecza. Nawotczyński ciągle gra w Zawiszy. Drużyna awansowała wówczas do ekstraklasy.

Herold Goulon (w środku) Herold Goulon (w środku) Fot. Paweł Malinowski / Agencja Gazeta

Lato 2013 - zespół po awansie na ekstraklasę

Nowi zawodnicy:

Obrońcy: Andre Micael, Igor Lewczuk,

Pomocnicy: Michał Cywiński, Sebastian Dudek, Herold Goulon, Piotr Kuklis, Luis Carlos,

Napastnicy: Bernardo Vasconcelos, Dariusz Sosnowski

Drużyna po awansie musi zostać przebudowana - to jedna z reguł Radosława Osucha. Zawisza przeżył znacznie bardziej drastyczną przebudowę po awansie w 2011 roku z II do I ligi. Latem 2013 transferów było mniej, ale te do pierwszego składu się sprawdziły w 100 proc lub prawie 100 proc. Po kolei: Lewczuk, Goulon, Vasconcelos, Luis Carlos, Dudek.

Zima 13/14 - maly zaciąg dodatkowy

Nowi zawodnicy:

Pomocnicy: Alvarinho, Paweł Wojciechowski

Napastnik: Jorge Kadu

Portugalczyk Alvarinho i Jorge Kadu z Wysp Zielonego Przylądka trafili do Zawiszy, kiedy zespół przebywał na zimowym zgrupowaniu w Hiszpanii. Kadu dobrze zaczął, ale potem grał coraz słabiej. W poprzednim sezonie zatrudniła go I-ligowa Miedź Legnica, a teraz wrócił w pewnym sensie do domu. Gra w lidze, w Angoli. Alvarinho pokazał swoje umiejętności dopiero wiosną 2015. Ówczesny zaciąg był najmniej liczny, począwszy od lata 2011. Drużynie pod wodzą Ryszarda Tarasiewicza szło dobrze i trzeba było zmian.

Joshua Silva Joshua Silva PAWEL MALINOWSKI

Lato 2014 - najgorsze okienko w historii

Nowi zawodnicy:

Bramkarz: Grzegorz Sandomierski

Obrońcy: Anestis Argyriou, Jakub Gackowski, Joshua Silva, Samuel Araujo

Pomocnicy: David Fleurival, Mica, Wagner

Napastnik: Rafael Porcellis

Pudło transferowe największych rozmiarów, które spowodowało później, że Zawisza jesienią przegrywał mecz z za meczem, zdobył 9 pkt, a w końcu spadł z ekstraklasy. Czterech z tych graczy (Silva, Samuel, Fleurival, Argyriou) zatrzymani zostali w Zawiszy od kilku tygodniu do pół roku najwyżej. Tylko Mica to gracz, który się sprawdził i ma poprowadzić bydgoską drużynę do szybkiego powrotu do ekstraklasy.

Josip Barisić Josip Barisić TYMON MARKOWSKI

Zima 14/15 - ratowanie ekstraklasy

Nowi zawodnicy:

Bramkarz: Sebastian Małkowski

Obrońcy: Luka Marić, Cristian Pulhac,

Pomocnicy: Stefan Denkovic, Sebastian Kamiński, Iwan Majewski, Bartłomiej Pawłowski, Cornel Predescu, Jakub Smektała, Giorgi Alawerdaszwili,

Napastnicy: Josip Barisić, Jakub Świerczok

Rewolucja w składzie, tak samo wielka, jak latem 2011 roku. Żeby ratować ekstraklasę ściągnięto 12 piłkarzy (15 odeszło). Sprawdzili się praktycznie wszyscy, którzy mieli okazję zagrać: od Luki Maricia po Jakuba Świerczoka. Najlepszym testem na celność tych transferów był, paradoksalnie. fakt, że pięciu z tych piłkarzy pozyskały kluby z ekstraklasy, nie tylko polskiej. Niestety strat z jesieni nie udało się odrobić.

Zawisza - Bytovia 1:1 Zawisza - Bytovia 1:1 ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ

Lato 2015 - budowanie nowej drużyny na szybki awans

Nowi zawodnicy:

Bramkarz: Łukasz Sapela

Obrońcy: Piotr Stawarczyk, Krzysztof Nykiel, Tomasz Wełnicki

Napastnik: Szymon Lewicki

Pięciu, jak do tej pory graczy pozyskał Zawisza. Klub ma cel jasny: w ciągu roku wrócić do ekstraklasy. Na razie odbudowano obronę, bo z zawodników grających w ekstraklasie nikt nie pozostał. Zawisza szuka jeszcze defensywnego pomocnika i napastnika.